Jurášek v Beskydech umí vyhovět i dnešní oprávněně náročné klientele

Luxusní, čtyřhvězdičkový penzion s romantickou atmosférou v Beskydech. I tak se dá představit Penzion Jurášek, ovšem jen krátce. Což by byla podle jeho ředitelky Elen Hellerové skutečně škoda.

Můžete přiblížit historii Jurášku, v čem je zajímavá?

Možná i svým jménem. Jurášek je velmi známé jméno především z pohádky o Popelce, kdo by neznal koníka Juráška. Ve skutečnosti získal penzion nacházející se v Kunčicích pod Ondřejníkem, tehdy ještě ozdravné středisko někdy v 70. letech, své jméno podle zbojníka Juráše, pravé ruky nejznámějšího zbojníka z Beskyd, Ondráše. Jméno vybraly děti, které na Jurášek v minulosti jezdily z Ostravy na ozdravné pobyty. Poté sloužil Jurášek jako rekreační středisko, které v roce 1997 kompletně vyhořelo. Znovu byl postaven v roce 2001. V roce 2014 Juráška koupil současný majitel.

Co se muselo udělat, aby splňoval veškeré nároky klientů?

Kompletní rekonstrukce proběhla v období 2015 – 2016. Stavět se začalo v létě 2015 a zkušební provoz jsme měli již v září 2016. Stavba tedy proběhla opravdu rychle. V dnešní době jsou již klienti oprávněně nároční, chtějí si užít svůj pobyt s komplexními službami. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli pro kompletní rekonstrukci s dostavbou wellness centra. Měli jsme štěstí, že jsme spolupracovali s lidmi, kteří rozumí své práci. Spolupracovali jsme s panem architektem Ing. Markem Danyšem, který přesně vystihl naši představu. Kámen, dřevo, sklo jsou dominantní materiály, které se používaly jak v interiéru tak v exteriéru. Naši výhodou je krásná zahrada s dvěma rybníky, které dotvářejí celkový dojem penzionu.

Dneska jistě nestačí jen samotný nocleh, co všechno klientům Jurášek nabízí?

Již od otevření jsme kladli důraz na komplexní služby. Nestačí jenom nadstandardně vybavené pokoje a krásné prostředí. Máme výbornou kuchyni již od začátku pod šéfkuchařem Michalem Skalským. Restaurace slouží nejen ubytovaným hostům, ale také pro veřejnost. Některá jídla se stala tak oblíbená, že už je nemůžeme stáhnout z jídelního lístku – jako například tvarohové knedlíky nebo vepřová žebra. Již dříve jsem zmiňovala wellness centrum, které je vybaveno bazénem, saunou bylinkovou a parní a venkovní finskou saunou. Pravou romantiku můžete zažít ve venkovní privátní vířivé vaně. Součástí je také odpočívárna se solnou stěnou a relaxační místa. Velmi oblíbené jsou také masáže a v zimním období saunové rituály.

Nezůstalo ale jen u původního, rekonstruovaného Juráška?

Neustále se ale snažíme naše služby rozšiřovat a vylepšovat. V roce 2018 jsme přistavěli novou budovu Malý Jurášek, která je vzdálena cca 100 metrů od hlavní budovy a disponuje šesti pokoji. Jedná se o klidnější ubytování, ale vzhledem ke vzdálenosti a absenci výtahu, toto ubytování nedoporučujeme klientům s dětmi a osobám se sníženou pohyblivostí. Na konci roku 2019 jsme otevřeli nový objekt v areálu penzionu uzavřený venkovní altánek U Vážky. Našim cílem bylo nabídnout klientům prostor pro pořádání oslav, svateb a firemních akcí v soukromí a v krásném prostředí. Objekt se nachází u jednoho z rybníku a díky proskleným plochám, které se dají otevřít si připadáte jako na pikniku v přírodě, ale s veškerým komfortem. V létě jsme Vážku využívali jako letní kino a v případě hezkého počasí jsme zde grilovali. V zimě prostor U Vážky neprovozujeme.

Zaměřujete se tedy i na pořádání svateb?

Prostředí Jurášku přímo vybízí ke svatbám. Snoubenci zde mají vše na jednom místě, obřad, hostinu, krásnou přírodu na svatební focení. Prostředí Vážky jim nabízí spojení s přírodou a soukromí. Omezení jsme pouze počtem hostů, ideální jsou zde svatby kolem 20 osob. Maximální kapacita Vážky je 30 osob. Větší svatby až do 60 osob jsme schopni zajistit na penzionu, ale zde jsou již další podmínky, například nutnost ubytování.

Jak váš penzion přečkal jarní omezení vyvolané situací s pandemií koronaviru?

Využili jsme tuto dobu k dokončení oprav a úprav celého penzionu. Pro klienty jsme měli penzion ovšem zcela uzavřen. V době uzavření penzionu jsme nechtěli vystavovat zaměstnance nebezpečí nákazy, a proto zaměstnanci zůstali v bezpečí svých domovů. Ovšem život na Jurášku se úplně nezastavil. Už před uzavřením jsme začali s opravou rybníka, a tak jsme tuto dobu využili alespoň k jeho celkové úpravě, aby mohl již tuto sezonu sloužit našim hostům jako koupací rybník. Mezi klienty je velmi oblíben i v chladnějším období jako osvěžení po saunování.

A co následovalo po rozvolnění, jak se dá hodnotit letní a prázdninové období?

Vzhledem k tomu, že jsme byli otevřeni až na konci května, jsme skočili do plné sezóny. Dalo se očekávat, že klienti budou chtít uskutečnit odložené oslavy, svatby nebo se jenom po čase nechat obsloužit a užít si jídlo, které nemusí sami uvařit. Bylo to skvělé, opět vidět naše stálé klienty a Jurášek, který se naplnil hosty. Sezóna byla celkově velmi vydařená. Jediný ale docela zásadní problém, který řeší po covidu většina restaurací a hotelů, je nedostatek personálu. Mít plný hotel a řešit kdo je obslouží, je smutné. Naštěstí jsme nemuseli řešit krizovou situaci, jako některé restaurace, které neotevřely kvůli nedostatku personálu. Naši stálí zaměstnanci nám většinou zůstali. V období prázdnin jsme měli na výpomoc studenty, šikovné mladé lidi, ovšem zkušenosti v obsluze a práci s klienty teprve nabírají.

Zimní sezona je za rohem, prozradíte nějaké novinky nebo aktuality v Jurášku?

Pevně věřím, že již nebudeme muset řešit nějaké omezení nebo uzavření penzionu. Pro naše klienty máme Svatomartinskou husu od 6. 11. do 14. 11. 2021, na kterou srdečně zveme a připravujeme ochutnávku rumů Oliver & Oliver koncem listopadu. Samozřejmostí je Silvestr pro ubytované hosty. Podrobnější informace o připravovaných akcích zveřejňujeme na našem webu www.penzionjurasek.cz

(nm) Foto: Penzion Jurášek