Janáčkův festival zveřejnil první TOP koncerty nového ročníku

Pražský filharmonický sbor, autor: Petr Chodura

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, jeden z nejvýznamnějších festivalů v ČR nabídne v novém ročníku symfonické koncerty, varhanní recitály, jazz i hudební dramata. První tři TOP koncerty už odtajnil. Ostravskou katedrálu rozezní Stabat mater, do Ostravy přijede také světová violoncellová hvězda Daniel Müller-Schott i jedineční Jihokorejci Jeonju Civic Chorale.

Stabat mater Antonína Dvořáka, kantáta pro sóla, smíšený sbor a orchestr bude bezesporu silným zážitkem. Jedno z nejkrásnějších děl světové hudební tvorby vychází z textu ze 13. století a líčí utrpení Kristovy matky pod křížem, na kterém umírá její syn. Vrcholné dílo Antonína Dvořáka zazní v Ostravě ve špičkovém provedení České filharmonie, Pražského filharmonického sboru a skvělých sólistek a sólistů: Simony Šaturové, Václavy Krejčí Houskové, Richarda Samka a Jozefa Benciho. „To vše pod taktovkou prezidenta festivalu Tomáše Netopila a navíc v ostravské katedrále Božského Spasitele, což zcela jistě celkový prožitek ještě umocní,“ říká ředitel MHF Leoše Janáčka Jaromír Javůrek.

 

foto Uwe Arens 4
Foto: Daniel Müller-Schott, Autor: Uwe Arens

 Rezidenční festivalový orchestr, tedy Symfonický orchestr Českého rozhlasu, přijede do Ostravy se svým novým šéfdirigentem Petrem Popelkou a se světovou hvězdou -violoncellistou Danielem Müllerem-Schottem. Původem německý interpret mimo jiné nahrál Mozartova klavírní tria s André Previnem, už zesnulým čtyřnásobným držitelem amerického Oscara a desetinásobným držitelem Ceny Grammy, a s německou houslovou virtuózkou Anne-Sophie Mutter, které se říká královna houslí. S Angelou Hewitt, ambasadorkou hry díla J. S. Bacha na moderní klavír pro změnu nahrál kompletní Beethovenovo dílo pro violoncello a klavír. Určitě je zajímavé i to, že Daniel Müller-Schott hraje na věhlasný nástroj z roku 1727.  Kromě Šostakovičova violoncellového koncertu,  zazní v prostorách Domu kultury Poklad brilantní Glinkova předehra k opeře Ruslan a Ludmila a Dvořákova slavná Symfonie č. 8   zvaná „Anglická“. Koncert je věnován 100. výročí zahájení pravidelného vysílání Českého rozhlasu.

V Ostravě vystoupí i jihokorejští umělci, přesněji soubor Jeonju Civic Chorale dobývající hudební svět. Vyhrávají mnohé interpretační soutěže, jsou členy prestižních operních souborů a orchestrů. Jeonju Civic Chorale přijede s reprezentativním programem.

„Náš festival jako jeden z mála věnuje sborovému umění trvalou pozornost. Snažíme se nabízet festivalovému publiku zajímavá sborová díla  a představovat pěvecké sbory, které v našem regionu jsou neznámé. Jihokorejský sbor patří právě k těmto pěveckým tělesům. Provází jej vynikající recenze a ohlasy na jejich koncerty. Využili jsme jeho evropského turné, v jehož rámci vystoupí na jediném koncertě v ČR právě na našem festivalu,“ říká ředitel MHF Leoše Janáčka. Korejský sborový koncert v ostravském evangelickém Kristově kostele bude podle něj skutečnou třešničkou na dortu festivalového programu v roce 2023.

Vstupenky na zmíněné tři prestižní koncerty MHF Leoše Janáčka jsou od 1. 12. ke koupi na stránkách www.mhflj.cz a v informačních centrech v Moravskoslezském kraji.