Janáčkův festival zve na symfonické vrcholy i do hukvaldské obory

Kristiina Poska (foto Kaupo Kikkas)

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka se překlopil do své druhé třetiny. I přes omezení, která stále platí pro kulturní akce, návštěvníci nacházejí cestu na festivalové koncerty a užívají si živé kultury.

„Jsem rád, že se nám vyplácí určitá tvrdohlavost, se kterou jsme jako první v republice šli do organizace kulturní akce takového rozměru, jako je Janáčkův festival. Máme velkou radost, že lidé akceptovali naše odhodlání a chodí na koncerty. Těší to také interprety letošního ročníku, kteří po dlouhých měsících konečně hrají pro živé publikum. Na atmosféře koncertů je vzájemná radost znát,“ říká Jaromír Javůrek, ředitel festivalu. Díky dalšímu uvolňování opatření si festivaloví hosté od tohoto týdne budou moci kromě kultury vychutnat také sklenku vína či malé občerstvení.

V příštích dnech nabídne Janáčkův festival milovníkům klasiky symfonické vrcholy s hvězdnými interprety z ČR a zahraničí. Již ve čtvrtek 10.6. se na festivalovém podiu potkají dvě inspirativní umělkyně – dirigentka Kristiina Poska z Estonska a vynikající francouzská klavíristka Lise de la Salle. Kristiina Poska je teprve třetí ženou v historii Janáčkova festivalu, která stane na festivalovém dirigentském stupínku. Společně s Janáčkovou filharmonií Ostrava předvede skladby Beethovena, Mendelssohna-Bartholdyho a Sibelia. „Paní Kristiina Poska patří mezi dirigentky se zkušenostmi získanými hostováním u významných hudebních těles a v operních domech celé Evropy. Jsem rád, že přijala naše pozvání a na svém prvním koncertě v České republice se představí právě ostravskému publiku,“ říká Jaromír Javůrek.

Lise de la Salle (foto Lynn Goldsmith)

15.6. zahraje v Ostravě houslista Ivan Ženatý, arménský violoncellista Suren Bagratuni a Janáčkova filharmonie Ostrava pod taktovkou dirigenta Tomáše Netopila. Posluchači budou svědky nejen výjimečného uměleckého zážitku, ale také symbolického předání prezidentské štafety festivalu mezi Ivanem Ženatým a Tomášem Netopilem.  17.6. se představí slavný švédský trumpetista a dirigent v jedné osobně Håkan Hardenberger. Publikum se může těšit na jeho vystoupení společně s klavíristou Ivo Kahánkem, cembalistou Jiřím Havrlantem a PKF – Prague Philharmonia, která po delší době opět navštíví festivalové Slezsko.

„Věřím, že s postupujícím rozvolňováním a krásným počasím přilákáme publikum nejen na tyto festivalové vrcholy, ale také do hukvaldské obory, kde chystáme pestrý program pro celé rodiny a kde také festival na konci června vyvrcholí,“ říká Jaromír Javůrek. Vstupenky na festivalové akce včetně všech slev jsou k dostání na www.mhflj.cz.

O Festivalu

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka vznikl v roce 2018 sloučením dvou významných festivalů klasické hudby nesoucích jméno Leoše Janáčka: Janáčkův máj a Janáčkovy Hukvaldy. Jeho cílem je prezentace děl klasické hudby v Moravskoslezském kraji s důrazem na dílo a odkaz Leoše Janáčka, v podání špičkových českých a zahraničních umělců a souborů. Festival je dlouholetým členem Evropské festivalové asociace, kde je společně s Pražským jarem jediným zástupcem České republiky a reprezentuje tak české festivalové dění a českou klasickou hudbu i na této platformě.

(nm)