JANÁČKŮV FESTIVAL NABÍZÍ BĚHEM NOCI KOSTELŮ VARHANNÍ KLENOTY

Foto: Pavel Svoboda, archiv autora

Opavský kostel sv. Vojtěcha bude během letošní Noci kostelů 2. června dějištěm pátých Dnů slezských varhan. Recitál „Klenoty české a německé varhanní hudby“ publiku přednese skvělý varhaník, laureát mezinárodních cen, pedagog, propagátor historicky poučené interpretace varhanní hudby a ochránce historických varhan Pavel Svoboda. Hrát bude na jeden z nejkvalitnějších nástrojů, který se nachází v kostelích na území České republiky.

 

Program je součástí Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka a stejně jako celé Dny slezských varhan je věnován památce loni zesnulého  Františka Václava Lobkowicze, prvního sídelního biskupa Ostravsko – opavské diecéze. Recitál Pavla Svobody se v kostele sv. Vojtěcha v Opavě rozezní 2. června od 19 hodin. Vzhledem k vysoce uměleckému charakteru programu, je nutné si na něj zakoupit vstupenky.

 

O den později, tedy 3. června, naváže na Pavla Svobodu neméně ceněná interpretka – varhanice a cembalistka Eva Bublová. Vítězka několika mezinárodních soutěží, která jako sólistka spolupracovala s mnoha soubory, např. Tiburtina Ensemble, Musica Bohemica, Harmonie Rudolfinum či FOK, již koncertovala ve většině evropských zemí, v Japonsku a Kanadě. Publiku MHF Leoše Janáčka se představí koncertem s názvem „Varhany liturgické i světské“ v kostele sv. Mikuláše v Ludgeřovicích.

 

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka se koná na několika místech Moravskoslezského kraje. Pestrý koncertní i bohatý doprovodný program se rozběhne už ve čtvrtek 1. června a potrvá celý měsíc. Detaily k programu i vstupenky jsou k dispozici www.mhflj.cz 

(nm)