Janáčkova filharmonie Ostrava za jedinou sezónu získala posluchače dětského cyklu i pro reprízované představení

Dvakrát vyprodaným Vesmírem zakončila Janáčkova filharmonie Ostrava cyklus koncertů určený celé rodině – dětem, rodičům i prarodičům. Dětský cyklus je vtáhl do děje, vyžádal si jejich interakci. Na podiu se hrálo, zpívalo, tančilo, mluvilo, a především se hodně smálo. Problémy i trampoty byly zažehnány, malí i velcí posluchači si užili s hlavními hrdiny Vláďou a Otou, panem dirigentem i celým orchestrem, neobyčejnou zábavu, a navíc se zapojili do hledání řešení, bez nich by to totiž nešlo. Každý koncert měl kvůli velkému zájmu naplánovanou reprízu, představení se konala vždy v neděli od 11 a 16 hodin. V průběhu sezóny se podařilo posluchači naplnit celý Vesmír při premiéře a nově i při repríze.

„Za sebou máme první rok cyklu, kdy jsme každé představení reprízovali a každou neděli se navyšoval počet zájemců o déčkový koncert, v tom posledním případě – v neděli 19. března – byl sál zaplněný do posledního místečka. Moc mě těší, že tyto koncerty či spíše hudební představení, která s dětmi aktivně pracují a kdy si posluchači rozhodně nevystačí s pasivním sezením v sále, baví a táhnou nové tváře. I v příští jubilejní sezóně, sedmdesáté pro JFO a desáté pro tento cyklus, budeme pokračovat se dvěma nedělními představeními, dopoledním v 11, a odpoledním v 16 hodin,“ uvedl ředitel JFO Jan Žemla.

Koncerty pravidelně nabízely příběhy z každodenního života, ve kterých se poznávaly děti i dospělí. Sympatickými společníky ve světě klasické hudby jim byli členové orchestru, kteří vše zvládali s citlivým smyslem pro humor. Dirigent Stanislav Vavřínek byl plnohodnotným hereckým partnerem Michalu Sedláčkovi a Jakubu Burýškovi (hercům z Divadla Mír a Divadla Petra Bezruče), kteří hráli Vláďu a Otu a byli průvodci celým cyklem. Pokaždé se za pomoci posluchačů vypořádávali s nějakým problémem.

V listopadu měli Nepochopitelný problém – na podiu totiž nikdo nikoho nechápal, v prosinci si poradili s Neslyšícím problémem – tentokrát pro změnu nikdo nikoho neposlouchal, a to včetně pana dirigenta i samotných hudebníků. V lednu byli na podiu všichni přecitlivělí – prali se s Pocitovým problémem a zcela na závěr (19. 3.) se zvládli vypořádat s nedostatkem lásky – vyřešili Laskavý problém, se kterým jim pomohla nejen hudba, ale také vyprodaný Vesmír plný laskavých posluchačů. V průběhu každého koncertu si poslechli řadu notoricky známých melodií.

„Po všech neznámých, které nás v letošní sezóně čekaly, v podobě menšího a méně nasvíceného podia, jsem prostě nadšená. A chci poděkovat svým dvěma nejlepším nejvtipnějším a nejnadšenějším parťákům – Míšovi Sedláčkovi a Kubovi Burýškovi To je absolutní čistá radost a vděčnost mít možnost s nimi spolupracovat. Jejich energie a talent je neskutečná! A stejně tak chci poděkovat panu dirigentovi Stanislavu Vavřínkovi za jeho hravou invenci a chuť být klukům hereckým partnerem a vtipným průvodcem. A v neposlední řadě všem hráčům Janáčkovy filharmonie za jejich vstřícnost a ochotu, za jejich úsměvy a laskavou energii, která z nich při našich koncertech vyzařuje. Nesmírně si toho vážím,“ řekla autorka scénáře a režisérka cyklu Lenka Jaborská, která doplnila. „Příští rok naše rodinné koncerty oslaví neuvěřitelných deset let. Když jsme tuto řadu začínali, ani ve snu by mě nenapadlo, že bude tak moc úspěšná, a tak dlouho úspěšná. A tak zbývá ještě poděkovat našim posluchačům, které bez přehánění vnímám jako takovou naši filharmonickou rodinu.“

Cyklus D bude součástí i jubilejní 70. sezony Janáčkovy filharmonie Ostrava. Co konkrétně nabídne v rámci své již desáté sezony, zazní při představování celého programu na konci května. První déčkový koncert se potom uskuteční letos na podzim.

(ab)