Janáčkova filharmonie Ostrava vystoupí s Anděly ověnčenými Tata Bojs

Janáčkova filharmonie Ostrava pokračuje nabídkou ze svého jedinečného Cyklu G, ve kterém propojuje symfonickou hudbu s jinými žánry a prostor dostávají původní autorské projekty. Tentokrát vystoupí s držiteli deseti výročních hudebních cen Anděl – skupinou Tata Bojs, která vznikla na známé pražské Hanspaulce. Koncert se uskuteční v multifunkční aule Gong 8. a 9. prosince netradičně již od 18 hodin. Na první termín platí vstupenky i z odložených vystoupení z roku 2020 a 2021.

„Bezmála deset let se věnujeme těmto koncertům, a myslím si, že poměrně úspěšně. Každý rok nabídneme čtyři, vždy se snažíme o to, aby to byly projekty originální a autorské. Často jsme jejich iniciátory, a těší nás, že to funguje a bývají vyprodané. Stejně tak je to v případě Tata Bojs, se kterými jsme chtěli vystoupit už před dvěma lety na podzim a druhý pokus jsme naplánovali na loňské jaro, tehdejší covidová situace nám ale vystoupení neumožnila a odsunula ho až na tento týden. Na koncert s kapelou, která je u nás pojmem, se těší nejen orchestr, ale spolu s ním i téměř tři tisíce posluchačů, kteří si zakoupili vstupenky,“ uvedl ředitel JFO Jan Žemla.

Hudební skupina Tata Bojs koncertuje již bezmála čtvrtstoletí, svůj první koncert odehrála v roce 1988. Do širšího povědomí vstoupila se svým albem Futuretro z roku 2000, které se v anketě hudebních kritiků a odborníků stalo na konci nulté dekády albem desetiletí. Tata Bojs totiž tvoří výborné melodie se skvělými texty. Možná i proto jsou držiteli už deseti Andělů – výročních cen, které každoročně uděluje Akademie populární hudby.

Z jejich produkce zazní třeba Filmařská, Usínací, Radioamatér, Zvony, Toreadorská otázka nebo Pěšáci v originálních aranžích. Koncert nabídne unikátní spojení této energií nabité kapely se symfonickým orchestrem JFO, pod taktovkou Tomáše Braunera.

„Byl to takový delší proces při výběru písniček pro koncerty s Janáčkovou filharmonií, základ jsme měli z roku 2017, kdy jsme poprvé hráli s orchestrem a teď jsme k nim přidali ještě pár písní z naší aktuální desky Jedna nula. Návštěvníkům koncertu nabídneme v průběhu téměř hodiny a tři čtvrtě myslím poměrně pestrý výběr z naší dosavadní tvorby. Těšíme se na to, protože v Ostravě jsme se vždycky potkávali se skvělým a hodně empatickým publikem. Tomu teď zahrajeme naše největší hitovky v úpravách pro symfonický orchestr. Jsou to naše poslední dva koncerty roku 2022 a zároveň úplně poslední s klávesistou Jurou Hradilem, který nás k Novému roku opouští,“ řekl frontman kapely Tata Bojs Milan Cais.

Vystoupení je vhodné pro žáky od druhého stupně základních škol, proto je přizpůsoben i jeho začátek. Odstartuje v 18 hodin, tedy o hodinu dříve, než jsou běžné začátky koncertů JFO.

Tata Bojs a JFO

8. a 9. prosince 2022, 18 hodin, Gong

Tata Bojs: Milan Cais – zpěv, bicí

Mardoša – basa

Vladimír Bár – kytara

Jiří Hradil – klávesy

Klára Nemravová (host) – zpěv Tomáš Neuwerth (host)– bicí Janáčkova filharmonie Ostrava Tomáš Brauner – dirigent

Na první termín – čtvrtek 8. prosince – platí i vstupenky zakoupené na odložené termíny: 20. 10. 2020 a 13. 4. 2021. Více informací: G2 Tata Bojs & JFO 2 | Janáčkova filharmonie Ostrava

Další koncerty z Cyklu G:

K poctě Davida Stypky

10. a 11. ledna 2023, 18 hodin, Gong

Přesně dva roky od úmrtí Davida Stypky se ostravským Gongem rozezní jeho písně v podání blízkých přátel a kolegů.

Bandjeez Ewa Farna – zpěv Kateřina Marie Tichá – zpěv Mirai Navrátil – zpěv Janáčkova filharmonie Ostrava Stanislav Vavřínek – dirigent Více informací: G3 K poctě Davida Stypky 2 | Janáčkova filharmonie Ostrava (jfo.cz)

Hudba ve filmu

14. a 15. března 2023, 18 hodin, Gong

Jako čtvrtý v pořadí v Cyklu G se připravuje koncert plný filmové hudby, která je pro vyznění díla prý stejně zásadní jako jeho obrazová část. Chuhei Iwasaki, dirigent původem z Japonska, představí spolu s orchestrem hudbu z hollywoodských trháků i méně známých snímků: například z Dne nezávislosti, Schindlerova seznamu, Titanicu, Statečného srdce a dalších.

Janáčkova filharmonie Ostrava Chuhei Iwasaki – dirigent Více informací: G4 Hudba ve filmu | Janáčkova filharmonie Ostrava (jfo.cz)

(ab)