Janáčkova filharmonie Ostrava pokračuje v poctách klasikům – tentokrát Beethovenovi a Šostakovičovi

Orchestry po celém světě hrají s respektem skladby, které také Janáčkova filharmonie Ostrava zařadila do programu Cyklu B věnovaného klasikům. V rámci svého druhého koncertu z tohoto cyklu tak nabídne předehru k jediné opeře, kterou Beethoven napsal a také jeho Symfonii č. 8. Součástí programu bude Šostakovičův Koncert pro housle, ve kterém se sólového partu ujme houslistka Elina Vähälä. Janáčkovu filharmonii Ostrava povede její šéfdirigent Vassily Sinaisky. Na koncert jsou posluchači zváni ve čtvrtek 15. prosince od 19 hodin ve Vesmíru.

„V bývalém kině Vesmír v těchto dnech poprvé s orchestrem zkouší také jeho šéfdirigent a hudební ředitel Vassily Sinaisky. Na výběru programu tohoto koncertu se sám osobně podílel. O to víc se těším na výsledný prožitek. Další významnou osobností večera je houslistka Elina Vähälä, se kterou jsme plánovali spolupracovat již před několika lety, ale doba covidová její příjezd neumožnila. V Ostravě ji tak můžeme přivítat poprvé. Zahraje Šostakovičův druhý houslový koncert. Skladba bude svou trochu temnou náladou kontrastovat s Beethovenovou asi nejlehčí či nejradostnější symfonií, která je také na programu. Můžeme očekávat pozoruhodný večer,“ říká ředitel JFO Jan Žemla.

Elina Vähälä se narodila v USA a vyrostla ve Finsku. Debutovala s Lahti Symphony Orchestra ve dvanácti letech a později si ji Osmo Vänskä vybral jako „Young Master Soloist“. Od té doby se její kariéra nadále rozvíjí a získává si respekt publika i kritiky na mezinárodní scéně. Pravidelně vystupuje se všemi klíčovými finskými orchestry a je také hostem významných orchestrů po celém světě. Objevila se na festivalech v Tampere, Clandeboye a Oulu, kde byla nedávno jmenována uměleckou ředitelkou. V roce 2009 založila houslovou akademii pro talentované mladé finské houslisty. Hraje na housle Giovanni Battista Guadagnini vyrobené v roce 1780.

Velikán Beethoven

15. 12., 19 hodin, Vesmír

Ludwig van Beethoven Leonora č. 3 op. 72b

Dmitrij Šostakovič Koncert pro housle a orchestr č. 2 cis moll op. 129

Ludwig van Beethoven Symfonie č. 8 F dur op. 93

Elina Vähälä – housle Janáčkova filharmonie Ostrava Vassily Sinaisky – dirigent

Velikán Ludwig van Beethoven napsal jen jednu operu, kterou pojmenoval Fidelio. Skladba Leonora, která zazní, je třetí verzí předehry k této opeře. Přepisování se vyplatilo, ihned po uvedení si publikum skladbu zamilovalo, a tak se dodnes hraje na koncertech po celém světě. Beethoven tehdy opět překonal své současníky a v mnoha ohledech i sám sebe. Publikum oslovuje kvůli své jinakosti, skladba má docela jiné prvky, než je pro operní předehry běžné.

Temné prvky se zpravidla objevují ve skladbách, které autoři komponují na sklonku života. Výjimkou není ani Dmitrij Šostakovič a jeho druhý Koncert pro housle a orchestr. Autor prožil většinu svého života ve strachu, protože u Stalina upadl v nemilost a neustále si musel dávat pozor, co říká a co komponuje. V roce 1967, kdy měla skladba premiéru jak v Moskvě, tak v londýnské Royal Festival Hall, byl Šostakovič již nemocný a interpretaci poslouchal z nemocničního lůžka.

Večer uzavře opět Beethoven a jeho Symfonie číslo 8, která je radostná, navzdory tomu, že ji skladatel psal v době, kdy už měl zdravotní problémy, a navíc se se svým bratrem Johannem hádal, pravděpodobně kvůli lásce.

Více informací zde: B2 Velikán Beethoven | Janáčkova filharmonie Ostrava (jfo.cz)

Další koncerty z Cyklu B:

B3 – Čajkovského Patetická

19. 2. 2023, 19 hodin, Vesmír

Symfonii č. 6 „Patetickou“ dirigoval při své premiéře v Petrohradě sám Čajkovskij, a to jen devět dní před svou smrtí. Po premiéře ještě stihnul provést korektury a v této úpravě se hraje dodnes.

Tamara Stefanovich – klavír Janáčkova filharmonie Ostrava Vassily Sinaisky – dirigent Více informací zde: B3 Čajkovského Patetická | Janáčkova filharmonie Ostrava (jfo.cz)

B4 – Jarní koncert

30. 3. 2023, 19 hodin, Vesmír

Brahmsův Dvojkoncert pro housle a violoncello je jednou z mála skladeb psaných právě pro tyto dva nástroje na jednom pódiu. Koncert představí houslistku Alexandru Conunovou a violoncellistu

Istvána Várdaie. V závěru večera zazní také Schumannova první symfonie, která byla při premiéře v roce 1841 přijata s nadšením.

Alexandra Conunova – housle István Várdai – violoncello Janáčkova filharmonie Ostrava Lawrence Foster – dirigent Více informací zde: B4 Jarní koncert | Janáčkova filharmonie Ostrava (jfo.cz)

(ab)