Janáčkova filharmonie Ostrava otevře ve čtvrtek prvním koncertem symfonický cyklus B, vzápětí ve Vesmíru vystoupí charismatická pianistka Olga Kern

Olga Kern, pianist, photographed by Chris Lee at Steinway Hall, 12/9/13.

Ve čtvrtek 9. listopadu odehraje Janáčkova filharmonie Ostrava první z koncertů symfonického cyklu B. Po boku orchestru se představí violoncellista Johannes Moser a taktovky se chopí dirigent Alpesh Chauhan. Na programu koncertu bude Šostakovičův violoncellový koncert, ale zazní také skladby Petra Iljiče Čajkovského či Felixe Mendelssohna – Bartholdyho. Hned následující týden (pondělí 13. listopadu) bude pokračovat také Cyklus klavírních recitálů (R2), v němž se tentokrát návštěvníci mohou těšit na skladby Sergeje Rachmaninova v interpretaci jedné z nejvýraznějších pianistek současné generace Olgy Kern. Zatímco čtvrteční koncert je vyprodán včetně míst na stání, na pondělní zbývá ještě pár vstupenek.

Johannes Moser, který spolu s orchestrem JFO v této sezóně pomyslně otevírá koncertní cyklus B, není ostravskému publiku neznámý. S Janáčkovou filharmonií se představil poprvé už v roce 2016 a již tehdy si od publika vysloužil vytrvalý potlesk. „Následnou spolupráci, kterou jsme plánovali pro rok 2020, bohužel zhatily Moserovy zdravotní komplikace, proto jsem nesmírně rád, že jsme zůstali v kontaktu a nyní se s námi tento precizní violoncellista může představit nejen v ostravském Vesmíru, ale také v polské Bílsko – Bělé,“ naznačuje ředitel JFO Jan Žemla s tím, že celý koncert provede 10. listopadu stejné umělecké obsazení pod vedením dirigenta Alpeshe Chauhana také v koncertním sále Cavatina Hall v Polsku.

Symfonický cyklus B nabídne v této koncertní sezóně svým návštěvníkům skladby, které v podání nejlepších orchestrů znějí po celém světě. Dramaturgie druhého symfonického cyklu je z větší části postavena na klavírních koncertech hudebních velikánů, mimo ně však v ostravském Vesmíru zazní také Čajkovského druhá symfonie nebo například Dvořákův Zlatý kolovrat. První z koncertů cyklu B je vyprodán, začíná ve čtvrtek 9. listopadu v 19:00 hodin. Přehled všech koncertů cyklu B.

Hned v pondělí 13. listopadu pak v dočasném působišti Janáčkovy filharmonie v ostravském Vesmíru pokračuje také cyklus klavírních recitálů (Cyklus R) koncertem charismatické Olgy Kern. Jedna z nejvýraznějších světových pianistek své generace a pedagožka prestižní hudební školy v newyorském Manhattanu nabídne ve své interpretaci průřez klavírním dílem Sergeje Rachmaninova. „Olga Kern disponuje skutečně výjimečnou klavírní technikou a díky tomu si získala přízeň nejen publika, ale také odborníků po celém světě. Do Ostravy se vrací po téměř deseti letech, naposledy po boku Janáčkovy filharmonie odehrála koncert v Domě kultury města Ostravy v říjnu 2014, tentokrát si budeme moct vychutnat její sólový klavírní recitál,“ doplňuje Žemla.

Cyklus klavírních recitálů (označován jako cyklus R) patří mezi stálice nabídky koncertních cyklů Janáčkovy filharmonie Ostrava. V jubilejní 70. koncertní sezóně se v něm postupně představí jedni z nejvýraznějších interpretů současné generace. V říjnu svůj klavírní recitál odehrál mladý český pianista Matyáš Novák a po etablované umělkyni Olze Kern se mohou návštěvníci Vesmíru v tomto cyklu těšit ještě na koncerty Kanaďana Jana Lisieckého, o kterého JFO usilovala 6 let a vycházející hvězdy Alexandry Dovgan.

Přehled všech koncertů cyklu R.

Rozšířené informace k uvedeným cyklům

B1 – Šostakovičův Violoncellový koncert

9. listopadu 2023, 19 hodin, Vesmír

Felix Mendelssohn – Bartholdy Hebridy op. 26

Dmitrij Šostakovič Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 Es dur op. 107

Petr Iljič Čajkovskij Symfonie č. 2 c moll op. 17

Johannes Moser – violoncello Janáčkova filharmonie Ostrava Alpesh Chauhan – dirigent Detailní program koncertu včetně možnosti koupě vstupenek k stání zde.

Koncerty Janáčkovy filharmonie Ostrava v Cavatina Hall se konají za finanční podpory statutárního města Ostravy. Možnost koupě vstupenek zde.

R2 – Olga Kern

13. listopadu 2023, 19 hodin, Vesmír

Sergej Rachmaninov Tři etudy z Études tableaux op. 33 a Études tableaux op. 39

Pět preludií z Pěti fantastických kusů op. 3, Deseti preludií pro klavír op. 23 a Třinácti preludií pro klavír op. 32

Sonáta pro klavír č. 2 b moll op. 36 (druhá redakce 1931)

Presto e moll č. 4 ze Šesti hudebních momentů op. 16

Sedm salónních kusů pro klavír op. 10 č. 3 Barkarola

Pět fantastických kusů pro klavír op. 3 č. 4 Pulcinella

Variace na Corelliho téma op. 42

Tři transkripce (Musorgskij, Rachmaninov, Kreisler)

Polka de W. R.

Olga Kern – klavír

Detailní program koncertu včetně možnosti koupě vstupenek zde.