JAK SI ZAJISTIT BEZPEČNÝ DOMOV V DOBĚ LETNÍ DOVOLENÉ

Zloději se mohou dostat do obydlí špatně zabezpečenými okny.

Nastalo období, kdy více cestujeme a necháváme své domovy delší dobu bez dozoru. Každý z nás může zvýšit bezpečí svého obydlí jednoduchými opatřeními, která nevyžadují finanční náklady, jen trochu našeho času.

Vyplatí se mít uložený seznam věcí, které považujeme za cenné, jako jsou šperky, elektronika nebo umělecká díla, a především pořídit si jejich fotografie. Pátrání po případně odcizených cennostech se tím značně urychlí a zjednoduší. „Procházela jsem svoje fotky a hledala, jestli je na některé z nich vidět snubní prstýnek, moje památka na babičku,“ vzpomíná paní Zdenka, které se zloději vloupali oknem do bytu na ostravském sídlišti. „Naštěstí jsem ho měla v zimě na plese, takže díky té fotce ho policie našla v zastavárně a vrátil se mi. Náramek po druhé babičce se už nenašel, ten jsem hodně oplakala.“

Před odjezdem na dovolenou zkontrolujeme, že jsou všechna okna uzavřena, nedoporučuje se však zatahovat závěsy nebo žaluzie. Důležité je uzamknout i balkónové dveře a zasklení lodžie.

V době své nepřítomnosti zúročíme dobré vztahy se sousedy, jejich pomoc totiž oceníme nejen při zalévání květin. Všímavost, vzájemná ohleduplnost a vstřícnost může zabránit velkým škodám na majetku. Ať už se jedná o pečlivé zamykání vchodu a věnování pozornosti osobám, které se po domě pohybují, nebo vybírání pošty ze schránky, aby přeplněností neupozorňovala, že její majitel není doma.

„Město Ostrava zakázalo podomní prodej už v roce 2013. Je to jedno z opatření, které významně zvyšuje bezpečí našich domovů. Různým nepoctivcům a tipařům se tak ztížila možnost proniknout dovnitř bytových domů,“ říká náměstek primátora Zbyněk Pražák.

Majitelé rodinných domů zvýší jejich ochranu, pokud na zahradě nezůstanou věci přitahující zájem zlodějů, například žebříky, zahradní nářadí nebo technika. 

O našem odjezdu na dovolenou by měli vědět jen lidé, které dobře známe. Touha pochlubit se fotkami a zážitky na sociálních sítích je přirozená, udělejme to však až po návratu domů. Pečlivě hlídejme a ověřujme nastavení soukromí svých účtů – kdo může vidět jednotlivé příspěvky.

Bezpečí svých domovů zvýšíme i menší či větší investicí do technických prostředků, jako jsou bezpečnostní kování a dveře, okenní zarážky nebo alarmy a kamerový systém. Nepříliš nákladným, za to funkčním, způsobem zajištění majetku jsou spínací hodiny, které v nastavených časových intervalech rozsvítí v bytě světla, zapnou televizi nebo rádio. Cennosti lze nechat odborně označit a/nebo pojistit, případně uschovat v domácím či bankovním sejfu.

Pokud zjistíte, že se do vašeho bytu někdo vloupal, nic neuklízejte a okamžitě volejte policii 158.

Objasněnost tohoto druhu trestné činnosti je vysoká, stále se však jedná o necelou polovinu případů. I když je pachatel znám, ne vždy dostanou poškození svůj majetek zpět. Vyplatí se proto vloupání předcházet a neriskovat poničení bytu, ztrátu věcí, které jsou nám drahé, ale i pocitu bezpečí, běhání po úřadech, soudech a vyjednávání s pojišťovnou.

Připraveno ve spolupráci s Policií České republiky. Další informace najdete na stránkách projektu Bezpečnější Ostrava https://bezpecnejsi.ostrava.cz/.

(nm) Zdroj: Město Ostrava