Hrabůvka se pyšní náměstím Ostrava-Jih

Úprava veřejného prostoru o rozloze cca 10 000 metrů čtverečních, mezi obchodním domem „Železňák“, budovou Finančního úřadu a rušnou komunikací na ulicí Horní včetně podchodu, se připravovala několik let.

Úpravy započaly v dubnu 2019, zmizel zchátralý venkovní amfiteátr a otevřel se přehledný prostor s novou výsadbou i městským mobiliářem, vzniklo praktické zastřešení.

„Stavbu jsme převzali v polovině prosince 2019 s tím, že nejpozději do konce března budou v závislosti na počasí, odstraňovány zjištěné vady. Díky tomu, že tyto vady nebrání užívání, jsme se s investorem dohodli na odstranění oplocení, aby lidé mohli prostor pohodlně užívat,“ uvedla Hana Tichánková, místostarostka městského obvodu Ostrava-Jih. Jeho radnice za provedené práce zaplatí radnice celkem 94,2 milionů korun.

Náměstí dostalo nové lavičky, zeleň, veřejné osvětlení i inženýrské sítě, dlažba získala jednotný povrch. Pěší plochu doplňuje v současné době zazimovaná kašna s dvanácti fontánami pod úrovní zpevněných ploch orientovaných rovnoběžně s Horní ulicí. Základem zeleně je vysázená pyramidální forma jerlínu japonského po celé délce obchodního domu, na řadu přijde také výsadba květin.

Vzniklo zde i městské Infocentrum, v jehož budově bude i veřejné WC. Prosklené zastřešení části objektu, které má ve správě městský obvod, umožní konání různých kulturních aktivit. „Infocentrum otevře v sobotu 4. dubna 2020, kdy se zahájením Velikonočního jarmarku proběhne rovněž slavnostní otevření Náměstí Ostrava-Jih,“ oznámila Gabriela Gödelová, tisková mluvčí obvodu.

(nm) Foto: Magazín Naše Město