Experimentální prostor PLATO Bauhaus bude nově sloužit řadě kulturních institucí

Čtyři a půl roku byla dočasným sídlem městské galerie PLATO. Teď, po spuštění výstavního provozu instituce v čerstvě zrekonstruovaných jatkách na konci září 2022, dostává budova novou náplň pro svých 5 000 metrů čtverečních, a kromě zázemí pro galerii bude nově sloužit i dalším organizacím věnujícím se kultuře či společnosti. Budova bývalého hobbymarketu nese nově název PLATO Bauhaus.

Budovu po hobbymarketu koupilo město společně s bývalými městskými jatkami a dalo ji galerii PLATO do užívání do doby dokončení jejich rekonstrukce. „Do úprav budovy bývalého Bauhausu jsme vložili jen tolik peněz, kolik bylo nezbytné. Přesto to znamenalo věnovat dost energie tomu ji zprovoznit a bylo by škoda ji teď jen tak zavřít. Proto jsem moc rád, že nám ji město Ostrava nechalo v užívání do doby, než se rozhodne, jak s budovou a přilehlými pozemky naloží. To, že se o prostor podělíme s dalšími, je pak logický krok, ze kterého budou těžit především obyvatelé a návštěvníci Ostravy,“ uvedl ke změně náplně budovy ředitel PLATO Marek Pokorný. Nově se budova bude jmenovat PLATO Bauhaus, aby se odlišila od PLATO, jak jsou odteď nazývána bývalá jatka.

Nově se tedy velkorysý prostor stává z velké části experimentálním zázemím pro aktivity partnerů galerie. Například Střední umělecká škola v Ostravě do PLATO Bauhausu přesouvá část své výuky, konkrétně kresbu. Bude zde rovněž pořádat některé školní akce (zahájení/ukončení školního roku, soutěž Kreslíř roku). V partnerství se školou zašlo PLATO ještě dál a úspěšně podalo společnou žádost o dotaci na vzdělávací projekt, který se váže k permakulturní zahradě okolo budovy bývalých jatek, přičemž část projektu bude probíhat právě v budově PLATO Bauhaus. Další institucí, která bude prostor využívat, je Janáčkova filharmonie Ostrava, jejíž sídlo se rekonstruuje. Ta sem přesunuje své edukační programy pro děti i dospělé a seniory. Dalšími partnery využívající zázemí budovy budou Fakulta umění Ostravské univerzity, festival Ostrava Kamera Oko, feministická komunita

Gendertlachy, Fridays for Future Ostrava, Vzájemné soužití o.p.s., Hudební Současnost Ostrava, Ostravský PRAJD nebo Renarkon o.p.s.

Otevřeno je i pro další zájemce. Chce-li některá z institucí, platforem či neziskových organizací z kulturní nebo sociální oblasti využít prostory, může kontaktovat Livii Škutovou, livie.skutova@plato-ostrava.cz.

Návštěvníci v PLATO Bauhausu také naleznou celou řadu služeb, na které jsou zvyklí. Nadále jim budou sloužit „dočasné struktury“, funkční vybavení prostoru galerie a umělecká díla předních současných umělců z celého světa v jednom vytvořené v letech 2017–2018. V jeho zdech se dál budou konat koncerty, filmové projekce (nově budou kino-čtvrtky od 18 hodin) nebo edukační aktivity pro školy. Beze změny bude fungovat knihovna, knihkupectví, kino a zahrada, v provozu zůstane i veganské bistro s nabídkou teplé kuchyně. Vpravo od vchodu zůstane tzv. freeshop, kam je možné nosit věci, které lidé nepotřebují, a naopak si volně brát jiné. Před budovou je i nejbližší stojan na kola v okolí.

Nová otevírací doba PLATO Bauhausu (liší se od otevírací doby PLATO): Po, Út, St, Pá, So 11–18 h Čt 11–20 h (novinka!, původně bylo prodloužení ve středy a pátky) Ne zavřeno (novinka!)

S otevřením nového sídla byl představen i nový typ vstupného. To platí v jeden den pro obě budovy: Fandíš: 1 Kč Podporuješ: 30 Kč ♥: 100 Kč Při návštěvě pouze kavárny v PLATO nebo bistra v PLATO Bauhausu se vstupné neplatí. Vstup do obou budov je bezbariérový.