Bohumínská ulice se přestěhuje pod zem

Vrátit centru Slezské Ostravy prostor a půvab – takový je záměr vedení města, které přišlo s myšlenkou zahloubit širokou čtyřproudovou Bohumínskou ulici pod zem a na povrchu ji přebudovat na klasickou dvouproudovou městskou komunikaci s omezenou rychlostí, přechody pro chodce a zpomalovacími prvky. Ve středu 6. prosince o tom informoval primátor Tomáš Macura.

Projekt se týká více než kilometrového úseku stávající Bohumínské mezi kříženími s ulicemi Dědičnou a Těšínskou. Studie proveditelnosti stavby dopadla uspokojivě, proto město vypsalo už i veřejnou zakázku na zpracování investičního záměru, v níž uspěla pražská společnost Samson. Investiční záměr, za který město zaplatí 930 tisíc korun, by měl být hotov v polovině příštího roku. Jeho nedílnou součástí bude i návrh architektonické revitalizace dotčeného území.

„Cílem města je odstranit významnou dopravní bariéru, která v podstatě zlikvidovala historické centrum Slezské Ostravy. Chceme zejména stáhnout pod zem tranzitní nákladní dopravu a část individuální automobilové dopravy a ulevit tak dopravě v těchto místech. Současně tam chceme vytvořit prostředí, které bude příjemnější pro život. To znamená, rozšířit veřejný prostor, zejména Gagarinovo náměstí, a vytvořit lepší předpoklady pro budoucí rozvojové projekty na slezskoostravském břehu řeky Ostravice,“ zdůvodnil plánovanou stavbu primátor Macura.

Vzhledem k tomu, že se jedná o náročnou dopravní investici, nelze čekat, že její realizace začne dřív než po roce 2020. Náklady nejsou zatím vyčísleny, hrubý odhad ale míří někde ke dvěma miliardám korun. Město předpokládá, že část těchto prostředků získá z domácích a evropských dotačních titulů.

Jak informoval primátor Tomáš Macura, podobné úmysly jako v případě Bohumínské ulice má vedení města i ohledně Místecké. „Také tato ulice tvoří významnou dopravní bariéru uprostřed města a rádi bychom i ji svedli pod zem. Nicméně v tomto případě nejsme s přípravami tak daleko, abychom zadávali investiční záměr,“ vysvětlil situaci Tomáš Macura.

(nm) zdroj: text a foto Ostrava, www.ostrava.cz