ZLATÁ TRETRA SLIBUJE ZAJÍMAVÁ JMÉNA

Opatření související s ochranou proti koronaviru odsunula atletický mítink Zlatá tretra na 8. září. Organizátoři našli termín, který navazuje na Diamantovou ligu i na mítink v Polsku. Díky tomu se jim podařilo získat známá jména, jako jsou Dafne Schippersová, Daniel Stahl, Andrius Gudzius nebo Gianmarco Tamberi.

„Letos se kvůli koronaviru celá řada akcí nekonala nebo byla přeložena na příští rok. Jsem rád, že se to netýká Zlaté tretry, která se uskuteční začátkem září. A půjde již o 59. ročník jednoho z nejstarších lehkoatletických mítinků v Evropě. Město Ostrava je významným podporovatelem této akce a věřím, že epidemiologická situace nezabrání příjezdu zahraničních atletů,“ uvedl na tiskové konferenci primátor Tomáš Macura.

„Vážím si toho, že města a kraj se k nám neobrátili zády. 8. září předvedeme v rámci možností to nejlepší,“ potvrdil majitel pořádající agentury,“ Miroslav Černošek. „Na stadion se dostane pět tisíc lidí – diváků a pořadatelů. Diváky rozmístíme podle sektorů, v nichž se konají jednotlivé disciplíny. Musím zmínit, že se na hlavní stadion poprvé do roku 1996 vrací diskařská soutěž,“ zdůraznil manažer mítinku Alfons Juck. Zúčastní se jí dva poslední mistři světa Švéd Daniel Stahl a Litevec Andrius Gudzius. Sekundovat jim bude světový rekordman do 23 let Kristjan Čeh ze Slovinska i nejlepší český diskař Marek Bárka.

Do Ostravy přijede i halový mistr světa ve skoku do výšky Ital Gianmarco Tamberi. „Je to velký šoumen, diváci se mají na co těšit,“ usmál se Alfons Juck. Bojovat s ním bude i nejlepší český výškař Marek Bahník, který v únoru v Ostravě na halovém šampionátu přeskočil laťku ve výšce 225 centimetrů. „Rád bych se dostal výš, chtěl bych atakovat 230 centimetrů. I v době koronaviru jsem trénoval, i když tréninky byly trochu jiné než jindy. Ale i taková změna může být pozitivní. Na Zlaté tretře budu závodit vůbec poprvé,“ prozradil Marek Bahník.

na netradiční trati 150 metrů poběží slavná Nizozemka Dafne Schippersová. Bude útočit na nejlepší světový čas historie 16.46 vteřin Merleny Otteyové z roku 1989. Její soupeřkou bude Švýcarka Ajla Del Ponteová, která na této trati letos zaběhla evropský rekord 16.67 vteřiny.

Součástí Zlaté tretry jsou i dětské závody Čokoládové tretra. „Mítinky v jednotlivých městech se už rozběhly, ve Frýdku-Místku se konal 28. června, 29. července je další v Břeclavi a mladí atleti mají podle přihlášek velký zájem. Následovat budou další města. Semifinálové závody jsou naplánovány na 7. září a finálové disciplíny budou o den později na hlavním stadionu před Zlatou tretrou,“ popsal Oldřich Zvolánek z SSK Vítkovice.

(ab) Zdroj: Město Ostrava