MĚSTSKÝ ATELIÉR PŘEDSTAVUJE NÁVRHY PAMÁTNÍKU OBĚTEM STŘELBY

Vítězný návrh Lukáše Dvorského i další návrhy z architektonicko-výtvarné soutěže na památník obětem střelby ve Fakultní nemocnici střelby obětem si mohou zájemci prohlédnout ve výstavní síni Městského ateliéru prostorového plánování a architektury.

Město Ostrava se rozhodlo uctít památku obětí střelby ve Fakultní nemocnici Ostrava památníkem. „Tato tragická událost nemá v dějinách Ostravy obdobu. Vyhaslo sedm lidských životů,“ řekl během zahájení výstavy primátor Tomáš Macura. V závěru loňského roku se zúčastnil pietního aktu obětem důlního neštěstí ve Stonavě, kde byl odhalen památník ve tvaru slzy. „Tehdy mě napadlo, že bychom mohli u fakultní nemocnice postavit také památník. Ještě při cestě zpátky jsem zatelefonoval řediteli fakultní nemocnic a další den jsem kontaktoval kraj i ateliér MAPPA,“ uvedl primátor Tomáš Macura. Městský ateliér následně zorganizoval soutěž tak, aby památník mohl být odhalen letos 10. prosince v den prvního výročí tragédie.

„V rámci soutěže jsme oslovili tři výtvarníky, z nichž dva tak učinili, a další mohli dodat své návrhy. Z této veřejné části jsme vybrali další výtvarníky a porota rozhodovala o šesti návrzích, jejímiž autory byli Jan Šnéberger, Matěj Frank, Jakub Gajda, Lukáš Dvorský, tým Karel Filsak a Peter Demek a další tým Petr Szyroki a Gabriela Maňáková. Vítězný návrh od Lukáše Dvorského pochází z veřejné části,“ vysvětlil ředitel MAPPA Ondřej Vysloužil.

O svém návrhu hovořil i vítězný Lukáš Dvorský. „Není jednoduché v krátkém čase po tragédii navrhnout památník. Nechtěl jsem, aby památník byl příliš popisný, proto jsem zvolil postminimalistickou formu. Navíc nový památník měl navazovat dialog se stávající plastikou Slunce od Vladislava Gajdy. Můj objekt připomíná kosmický objekt – černou díru. Černé díry vznikají zánikem hvězd, tedy sluncí, takže tvoří protiklad Slunce,“ vysvětloval Lukáš Dvorský. Památník obětem střelby najde své místo v malém parčíku u chodníku tak, aby před ním mohlo vzniknout malé pietní místo, kam mohou být umístěny svíčky.

Výstava návrhů se koná v prostorách ateliéru MAPPA v Nádražní ulici 17 (bývalá prodejna Galex) v pracovní dny od 14 do 18 hodin až do 14. srpna. Vstup je zdarma.

(ab) Zdroj: Město Ostrava