ZEMŘEL ATLETICKÝ TRENÉR OLDŘICH JURÁK VYZNAMENANÝ CENOU MĚSTA OSTRAVY

Oldřich Jurák (vpravo) v květnu 2016 při převzetí Ceny města Ostravy z rukou primátora Tomáše Macury. Foto: Lukáš Kaboň

Ostrava přišla o významnou osobnost sportu – běžce, trenéra a zakladatele mítinku Zlatá tretra Oldřicha Juráka.

Ve věku nedožitých 94 let zemřel v noci z 10. na 11. května držitel Ceny města Ostravy Oldřich Jurák (nar. 23. 6. 1926). Patřil k významným osobnostem ostravské atletiky. Jako závodník se věnoval běhům na středních tratích. Již ve svých 23 letech začal trénovat mladé běžce, od roku 1955 se věnoval trénování dětí a mládeže v atletickém oddílu TJ Vítkovice.

Někteří jeho svěřenci se probojovali do československé reprezentace, např. běžci Ivan Uvízl, Pavol a Peter Klimešovi, Vladimír Černý, Jan Holberg, sprinteři František Břečka, Jiří Černošek, Lubor Chválek, Adolf Forman, výškař Josef Kašpar a chodci Alexander a Roman Bílkovi. Jako kondiční trenér se věnoval také volejbalistům, tenistům a sportovcům v dalších odvětvích. Napsal metodickou publikaci pro rehabilitační a relaxační cvičení po zátěži.

V roce 1961 patřil k zakladatelům Mezinárodních běžeckých závodů VŽKG, v současné době světoznámého mítinku Zlatá tretra. V roce 2016 u příležitosti životního jubilea 90 let byl vyznamenán Cenou města Ostravy.

(nm) Zdroj: Město Ostrava