Radnice Slezské Ostravy bude mít nové žulové schody

Začátkem května byla zahájena oprava vstupního schodiště před Slezské Ostravy. Nové schodiště bude vyrobené z masivních žulových kamenných bloků.

„Původní schodiště z počátku minulého století tvořené pískovcovými kvádry bylo před 30 lety odstraněno a nahrazeno betonovým schodištěm s žulovými obklady. Ty opakovaně odpadávaly, navíc pravidelně do budovy radnice zatékala voda z chodníku. Schodiště se tak mnohokrát opravovalo. Jsem přesvědčen, že památkově chráněná budova naší radnice si zaslouží nejlepší možnou péči.

Nyní se proto vracíme k původnímu řešení, kdy se celé schodiště vybourá a nahradí se kamennými kvádry, tentokrát ze žuly. Výměna celého schodiště bude navíc daleko ekonomičtější než jeho opakující se opravy,“ uvedl starosta Richard Vereš.

Náklady na opravu budou činit zhruba 1,3 milionu korun. „Tento týden jsme začali s odstraňováním stávajícího schodiště včetně podvrstev a zemních svítidel. Provedena bude hydroizolace zdi včetně nové omítky. Nové schodiště bude vyrobené z masivních kamenných bloků – z žuly. Žádáme občany, aby pro vstup do budovy radnice využili boční vchod, který je z ulice Keltičkova,“ doplnil místostarosta Vladimír Lyčka. Výměna schodiště bude dokončena v průběhu července.

Budova radnice byla postavena v letech 1911-1913. Je postavena v pozdně historizujícím slohu kombinující formy české novorenesance s jinými historizujícími prvky a zejména v interiérech doplněnými o secesní tvarosloví. K jejím nejhodnotnějším částem patří schodiště do 1. patra, kde se nachází reprezentativní sál s varhany a zdobenými lustry.

Schodiště včetně zábradlí prošlo rekonstrukcí v roce 2018. Zároveň byly obnoveny detaily štukových prvků v prostorách radnice a vyleštěny byly varhany umístěné v obřadní síni. Předtím v roce 2014 byla provedena obnova ciferníků hodin ve věži této památkově chráněné budovy. Číslice ciferníků jsou zdobeny 23,75 karátovým zlatem. Fasáda byla v průběhu let několikrát omítnuta v různých barevných provedeních, naposledy v roce 2014.

Náklady na postupnou rekonstrukci slezskoostravské radnice a jejího nejbližšího okolí od roku 1990 činí již cca 34 mil. Kč.

(nm)