Začíná Zlatý kahan, přijedou Angličané i Velšané

Vítězstvím Baníku Ostrava nad St. Pöltenem 4:1 v předehrávaném utkání hraném v rakouském Lindabrunnu začal již před několika dny tradiční mládežnický turnaj Zlatý kahan. Největší a nejstarší mezinárodní fotbalový turnaj staršího dorostu pořádaný v Moravskoslezském kraji. Hlavním dějištěm turnaje bude ale Ostrava a Karviná, kde se turnaj naplno rozjíždí 25. července.

Turnaje, určeného věkové kategorii U19, se zúčastní osm týmů ze šesti zemí, kromě jiných také Swansea City, West Bromwich Albion či Karpaty Lvov.

Zlatý Kahan, jehož letošním ambasadorem je legenda Baníku Radek Slončík, se pořádá již po sedmatřicáté. Kdysi na něm odstartovali hvězdnou kariéru Marek Jankulovski nebo Milan Baroš. Jejich následovníci to ale budou mít letos o dost těžší. Stanou totiž tváří v tvář například hráčům z Anglie, či Walesu.

Pořadatelem turnaje je Baník Ostrava ve spolupráci s městem Ostrava, Moravskoslezským krajem, Ministerstvem školství a tělovýchovy České republiky a Fotbalovou asociací České republiky.

“Chtěl bych poděkovat všem našim partnerům i lidem, kteří turnaj s velkou pílí připravují. Čeká nás fantastický a velmi kvalitně obsazený turnaj, na který se moc těším. Myslím, že nás čekají divácky velmi atraktivní zápasy,” řekl Václav Brabec, předseda představenstva FC Baník Ostrava.

Atraktivní zápasy? Zcela jistě ano, a to nejméně ze dvou důvodů. Zaprvé je turnaj vypsán pro hráče do 19 let. To, že v tomto věku už po trávnících často běhají i hotoví fotbalisté, dokládá Francouz Kylian Mbappé, který byl v devatenácti jedním z nejlepších hráčů právě skončeného mistrovství světa v Rusku. Druhým důvodem velké atraktivity letošního turnaje je jeho obsazení. Bude nejkvalitnější v celé své historii. “Poprvé se na turnaji představí kluby z anglické Premier League, poprvé se turnaj bude hrát více než týden, a poprvé turnaj neodstartoval v Česku, ale v zahraničí,” vyjmenoval revoluční změny marketingový manažer turnaje Martin Procházka.

Letošní Zlatý kahan nabízí celkem 16 zápasů. Hlavní turnaj je na programu od 25. do 29. července. Jedním z jeho největších taháků bude souboj mezi Baníkem Ostrava a velšským týmem Swansea City, který se bude hrát 26.  července v areálu ZŠ Šoupala v Ostravě – Porubě.“Finálový zápas je naplánován na neděli 29. července a bude se hrát v Ostravě v areálu Akademie Baník na ZŠ Jana Šoupala,” doplnil Petr Mašlej, ředitel turnaje a šéf mládežnického úseku Baníku s dodatkem, že vstup pro diváky je zdarma.

Program turnaje:

Skupina A:

 1. 7., 15.00: Senica-Trenčín (hráno v Senici)
 2. 7. , 13.00, Poruba: Karpaty Lvov-West Bromwich Albion
 3. 7., 10.00, Poruba: Trenčín-West Bromwich Albion
 4. 7., 12.15, Poruba: Senica-Karpaty Lvov
 5. 7., 10.00, Poruba: Senica-West Bromwich Albion
 6. 7. 12.15, Poruba: Trenčín-Karpaty Lvov

Skupina B:

St. Pölten – Baník (předehráno v Lindabrunnu) 1:4

 1. 7. , 15.00, Karviná: Swansea-Karviná
 2. 7., 15.00, Poruba: Swansea-Baník
 3. 7., 15.00, Karviná: Karviná-St. Pölten.7., 10.00, Karviná: Karviná-Baník
 4. 7., 12.15, Karviná: Swansea-St. Pölten
 5. 7., 11.00, Poruba: O 3. místo
 6. 7., 18.00, Poruba: Finále

(nm)