NDM VĚNOVALO KOMIKOVI JOSEFU KOBROVI PAMĚTNÍ DESKU

Národní divadlo moravskoslezské dlouhodobě pečuje o odkaz umělců, kteří v Ostravě v NDMS (NDM) působili, ale kteří také výrazně ovlivnili kulturní život v celorepublikovém měřítku. Nejnovější aktivitou je instalace pamětní desky herci a komikovi Josefu Kobrovi při příležitosti sta let od jeho narození. Deska zdobí vchodový portál domu v centru Ostravy (v Puchmajerově ulici 1919/8), kde desítky let žil a kde dodnes bydlí jeho rodina. Slavnostního odhalení desky se dnes zhostili primátor města Tomáš Macura, ředitel NDM Jiří Nekvasil a syn Josefa Kobra Tomáš. Aktu se zúčastnila i vdova po Josefu Kobrovi. Autorem návrhu je grafik Vladimír Kotek, na vytvoření desky se finančně podílelo město Ostrava.

 

Od roku 2011 připomíná Národní divadlo moravskoslezské významné divadelní osobnosti z oblasti, které spojily svůj život s Ostravou a podstatným způsobem ovlivnily kulturní život města v rámci dlouhodobého projektu Inspirativní paměť divadla. Stejně tak připomínáme významná díla, inscenace a témata, které jsou s NDM spjaty. Vedle uvedení do síně slávy či realizace výstav věnovalo NDM jedinečným osobnostem také pamětní desky. Deska připomínající Josefa Kobra je už čtvrtou v pořadí,“ připomněl ředitel NDM Jiří Nekvasil.

 

Stého výročí narození Josefa Kobra jsme vzpomněli 9. září 2020. Herec, režisér, kabaretní a estrádní komik, konferenciér a moderátor byl díky působení v divadle, Českém rozhlase i České televizi ve své době celorepublikově považován za jednoho z nejpopulárnějších herců. Jen na scéně Národního divadla moravskoslezského (resp. ve své době Státního divadla Ostrava) ztvárnil přes dvě stovky rolí. Dodnes je jeho jméno pevně spjato především se souborem operety, kde byl v angažmá od roku 1947 a pak také v letech 1981-1987 šéfem. Po Josefu Kobrovi se v této sezóně jmenuje slavnostní sál v Divadle Jiřího Myrona – divadlo zde instalovalo celosezónní výstavu, která umělce připomíná především s ohledem na jeho působení v našem divadle (nyní je logicky výstava nepřístupná). Osobnosti Josefa Kobra a také dirigenta Vladimíra Brázdy jsou pevně spojeny se zlatou érou ostravské operety v 70. a 80. letech 20. století.

 

Josef Kobr se narodil 9. září 1920 v Kladně. Po maturitě byl přijat na České vysoké učení technické, ale okupace studia přerušila a Kobr se rozhodl v roce 1940 pro hereckou kariéru, díky čemuž ostravské publikum získalo nezapomenutelnou osobnost hudebního divadla.  Kobr už během roku 1940 cestoval po různých městech republiky se Zdenkou Sulanovou a Rudolfem Hrušínským. Do trvalého usazení v Ostravě vystřídal několik angažmá: Jeho první stálou scénou bylo divadlo Uranie v Praze-Holešovicích. Mezi lety 1943–1947 působil na jevištích v Kladně, Brně a Jablonci nad Nisou. V ostravském divadle pak strávil od roku 1947 téměř půl století, a svůj život zasvětil hlavně operetě. Ztvárnil u nás stovky rolí, převládaly ty komické. Mnohokrát operetní inscenace i sám režíroval, několikrát byl i výtvarníkem scény.

Josef Kobr byl jedním z nejpopulárnějších herců své doby, kromě operety působil v největším ostravském divadle také v činohře nebo hrál v některých muzikálech. Díky svému smyslu pro humor a schopnostem komika je znám také z rozhlasu nebo televizních estrád. „Lehkou múzu“ propagoval po celé republice. Jezdil bavit diváky se svou estrádní skupinou, ve které byl vynikajícím konferenciérem a bavičem. Zemřel v Ostravě po těžké nemoci dne 10. května 1999 ve věku nedožitých 79 let.

 

 

Další tři pamětní desky, které už NDM nechalo instalovat k poctě významným osobnostem divadla:

  • Jaroslavu Vogelovi – dirigentu, hudebnímu skladateli a dlouholetému šéfovi opery NDMS 01/2013 v ulici Na Hradbách 23
  • Vladimíru Brázdovi, významné osobnosti zábavně hudebního divadla a dlouholetému šéfdirigentovi ostravské operety; 01/2015 na domě Na Desátém 23
  • manželům Šecovým – hereckým legendám Františku Šecovi a Zoře Rozsypalové, kteří působili v ostravském činoherním angažmá více než tři desetiletí; 01/2018 na ulici Poštovní 1118/10

(nm)