Záchrana ženy, psa a auta, které neprojelo rozvodněný brod u Raškovic

Čtyři jednotky hasičů se vystřídaly během dvou dní u nehody osobního automobilu Suzuki Ignis, jehož řidič si chtěl z nepochopitelných důvodů zkrátit cestu domů brodem přes rozvodněnou řeku Morávku u obce Raškovice na hranici s obcí Vyšní Lhoty (okres Frýdek-Místek). Vodohospodáři totiž právě upouštěli vodu z nedaleké přehrady Morávka po vydatných víkendových deštích…

Automobil se tak vydal v pondělí 1.6.2020 v podvečer překonat brod, ale byl stržen silným proudem a unášen. Muži středního věku se podařilo dostat na břeh, žena středního věku ale zůstala uvnitř. Velkým štěstím pro ni a malého pejska s ní  bylo, že se vodou vláčený automobil pouze otáčel kolem svislé osy, ale neobrátil se na střechu. Navíc zhruba po 200 metrech se zachytil o skrytou kamennou hrázku.

Na místo vyjely v pondělí v podvečer dvě jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – ze stanic Frýdek-Místek a Nošovice, vybaveny záchrannými čluny a saněmi, společně s nimi místní jednotka dobrovolných hasičů – z Raškovic.

Hasičům se podařilo na záchranných saních ženu bezpečně převézt ze střechy auta až na břeh, vyvázla stejně jako muž bez zranění. Poté vytáhli z vnitřku auta malého vystrašeného pejska.

Kvůli silnému proudu vody bylo Suzuki zajištěno lany a na jeho vyproštění hasiči museli počkat na opadnutí vody (snížení průtoku z vodní nádrže Morávka dohodli s vodohospodáři) až v úterý 2.6.2020 dopoledne, kdy si hasiči přivolali na pomoc obojživelný pásový transportér PTS 10 ze Záchranného útvaru HZS ČR v Hlučíně.

Transportér ve spolupráci s profesionálními (Frýdek-Místek, Nošovice) a dobrovolnými hasiči (Raškovice) odtáhl automobil tokem Morávky zpět k brodu, kde byl v úterý dopoledne úspěšně vytažen na břeh.

(ab)