Vítkovice: Znovu rychlý a trpký konec

Zase jen čtvrtfinále. Dál nic. Vítkovický hokej i nadále čeká na pronikavější úspěch. Jeho pouť sezonou znovu skončila ve čtvrtfinále. Podruhé za sebou v něm ostravští hokejisté nedokázali vyhrát jediný zápas. A stejně jako loni s Kometou prohráli i letos s Oceláři Třinec 0:4 na zápasy. A to fanoušci vnímají jako potupu, která maže vše dobré, co se Vítkovicím v sezoně povedlo.

Nebyla to sezona, která by Ostravanům vyloženě nevyšla. Vítkovice patřily dlouho k týmům, které okupovaly nejvyšší příčky tabulky. Po Novém roce však přišel herní útlum, zejména v utkáních venku, který Ostravany postupně o výhodné postavení v tabulce připravil. Navíc přišly bolestivé ztráty. Po Lukáši Klokovi, který Vítkovice opustil před sezonou, postupně přibyli další zkušení beci. Odešel Ivan Baranka, zmizel i Marek Hrbas. Dlouho byl kvůli zranění mimo hru i další zkušený bek Peter Trška. A to bylo na Vítkovice příliš, protože adekvátní náhrada se nedostavila.

Přišel pád až do skupiny, která si to musela rozdat v předkole play-off. V něm Vítkovice narazily na trápící se Spartou, vyřadily jí a její fanoušci s mírným optimismem vzhlíželi ke čtvrtfinále, v němž na Vítkovice čekali Oceláři. Favoritem této série Ostravané nebyli, nicméně vzájemná rivalita, blízkost obou hokejových destinací a tím pádem šance pro vítkovické fanoušky být v Třinci se svým týmem v hojném počtu, to vše mělo Vítkovicím pomoci k tomu, aby se o postup popraly.

„Jenže my jsme do série vstoupili vlažně, bojácně. Nevyužili jsme naší psychické pohody z podařeného předkola se Spartou,“ hledal po čtyřech prohraných zápasech a velmi rychle ztracené sérii příčiny rychlého konce Jakub Petr, trenér a generální manažer Vítkovic. „Klíč ležel v utkáních v Třinci,“ dodal.

Vítkovice se do domácího prostředí vrátily za stavu 0:2 na zápasy, což je dostalo do velmi nevýhodné pozice. V prvním utkání na domácím ledě ale podaly velmi dobrý výkon. „Jenže jsme nedokázali využít tlak, který jsme měli. A zejména šance, které jsme si vypracovali,“ vracel se Petr po skončení série k utkání, v němž Vítkovičtí ještě mohli pomýšlet na zvrat v sérii. Prohrály však 1:2. Série se dostala do stavu 0:3 a bylo téměř jasno.

Poslední čtvrtfinálový zápas skončil vítězstvím Třince 5:2 a Ostravar Arénou se rozhostily rozpaky, zklamání, i zloba. „Minimálně jedno vítězství jsme pro naše fanoušky chtěli urvat. Nepovedlo se. I když všichni hráči, kteří do toho utkání šli, tam nechali všechno,“ bilancoval Petr ve chvíli, kdy už se se sezonou z vítkovického pohledu nedalo udělat vůbec nic. Jen ji zhodnotit a vyhlédnout směrem k té příští.

„Otevřeně jsme říkali, že budeme hrát o medaile. chtěli jsme o ně hrát a dlouho to vypadalo, že o ně i hrát můžeme. Bohužel se nám v průběhu sezony rozpadla obrana a velice špatně jsme hráli přesilovky,“ hodnotil sezonu Vladimír Vůjtek, dlouholetý trenér, jenž ve Vítkovicích pracuje jako konzultant. „Ty rozhodují. Soupeři z nich góly dávali, my ne. A jak jsme je hráli špatně, ubíjelo nás to i psychicky. Tam vidím základní moment, proč jsme nedosáhli výš,“ vrátil se Vůjtek ke špatným vítkovickým přesilovým hrám.

 „Je mi jasné, že lidi chtějí titul. Hned. Takže to teď hází na trenéry, jak je zvykem,“ otevřel Vůjtek téma „trenéři“. Jsou teď oba pod palbou kritiky fanoušků. Oprávněně? Dalo se z této sezony vytěžit více? Vítkovický sešup do předkola play-off měl přece své objektivní příčiny. Zkušení obránci opravdu scházeli. V sérii s Třincem byli favority Oceláři. Takže v čem vlastně Vítkovice selhaly, chce se říct. Jenže Ostravští trenéři jdou hněvu fanoušků poněkud naproti. Výtky směrem k fans za to, že nepřišli na hokej v adekvátním počtu, to byl vlastní gól Jakuba Petra. Jeho asistent Pavel Trnka už ostatně v minulosti káral vítkovické příznivce za to, že i když v hale jsou, nefandí dostatečně nahlas. To je výrok za hranou drzosti. Není přece povinností fanoušků přijít na hokej a utratit peníze za vstupné. Je povinností klubu udělat maximum pro to, aby fanoušek přišel a když už tam je, aby se hokejem natolik bavil, že jej podívaná strhne k halasnému fandění. A tyto fauly dua Petr-Trnka si vítkovičtí příznivci pamatují. Když se k tomu přičtou kontroverze vůči Zlínu, neochota odpovídat na tiskových konferencích na dotazy určitých novinářů, kteří se ale ničím zásadním neprovinili, časté „oficiální“ reakce na chyby sudích, má najednou fanoušek pocit, že trenéři víc mudrují, než pracují na zlepšení herního projevu. Byť je to dojem falešný.

Vůjtek má za to, že by Petr s Trnkou ve Vítkovicích pokračovat měli. „Těžko budeme hledat lepší trenéry. Víc zapálené pro Vítkovice,“ míní vítkovická legenda. „Kvůli porážce 0:4 s Třincem, který je o dost dál, hlavně finančně, nemůžeme panikařit. Mají co nabídnout,“ stojí Vůjtek jednoznačně na straně vítkovického trenérského dua.

A tak se Vítkovice nejspíše i na příští sezonu budou chystat pod vedením stávající trenérské dvojice.

Petr Dolan, foto: HC Vítkovice Ridera