VÍKEND: MEZINÁRODNÍ FUN! FESTIVAL MLADÝCH DIVADELNÍCH NADŠENCŮ V OSTRAVĚ

Ateliér pro divadelní vzdělávání při NDM zve všechny mladé nadšence divadla na FUN! FESTIVAL – koná se v neděli a v pondělí jako jedna z akcí projektu Future = NOW! youth manifesto, spolufinancovaného Evropskou unií v programu Kreativní Evropa, Kultura.

Festival začne v neděli 11. června v 15:00 v našem Divadle „12“ a 12. června odpoledne se přesune do galerie PLATO Bauhaus. Vstup na festival je zdarma, na některé části programu je ale vstup kapacitně omezen a je potřeba si rezervovat místo online.

Program i rezervační formulář je na webu NDM, lze také najít na odkazu: bit.ly/FUNfestival.

Ateliér při NDM zapojuje v tomto projektu mladou generaci do hledání průsečíků umění a aktivismu ve vztahu k současným tématům, která zásadním způsobem ovlivní podobu života mladých lidí v blízké budoucnosti a jsou tak logicky středobodem jejich zájmu.

„Napětí ve společnosti narůstá, online i offline nenávistné projevy rozdělují veřejné mínění, padají zásadní rozhodnutí o našich životech a budoucnosti… Kde je v tom všem zmatku hlas mladé generace? Jde přece o jejich budoucnost, ale jejich slovo má v rozhodování o ní pramalou váhu! Co nás zvedne ze židle a nenechá chladnými? Může umění něco změnit? O čem chceme hrát divadlo? Co na to generace Z? Chcete to zjistit? Přijďte na ostravský FUN! Festival! Není určen jen náctiletým a mladým dospělým, zveme všechny, kteří mají chuť nahlédnout na vybraná témata vlastníma očima a jsou připraveni diskutovat, na věku nezáleží,“ láká mentorka a koordinátorka projektu Tereza Strmisková.

„V neděli 11. června začneme diskusní hrou v Divadle „12“ v 15.00 a přesuneme se poté do slavnostního sálu Divadla Jiřího Myrona. V pondělí 12. června od 15.00 proběhnou v Galerii PLATO Bauhasu divadelní manifesty – performance jednotlivých týmů projektu,“ upřesnila Tereza Strmisková.

PROGRAM (v angličtině)

Neděle 11. 6. od 15:00 v Divadle “12” a poté ve slavnostním sále DJM:

DISCUSSION GAME: It’s Date Night! Stand up for your body image.

Diskusní hru na jevišti i v zákulisí Divadla Jiřího Myrona připravily a moderují herečky a aktivistky Anna Bangoura a Karolína Hýsková. Hostkami diskuse budou divadelní režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová, lektorka projektu Moje tělo je moje Helena Pravdová a Lucie Prasek, zástupkyně ostravské feministické skupiny Gendertlachy (Jejich motto: Bo feminismus is not dead!). Účast je zdarma, ale kapacita je omezená. Přihlásit se na nedělní program lze tomto odkazu: bit.ly/ItIsDate.

Pondělí 12. 6. od 15:00 v galerii PLATO Bauhaus:

Partneři projektu předvedou své DIVADELNÍ MANIFESTY

Please, relax! (Holandsko) – manifest o klimatické krizi.

There comes a day, there comes a year, there comes a spider (Slovinsko) – manifest o genderové identitě

Za filtrem! (Česko – Ateliér při NDM) – manifest o sebelásce a sociálních sítích

Další pondělní program:

VÝSTUPY Z TANEČNÍHO WORKSHOPU / flash mob

DISKUSE S TVŮRCI A MENTORY / a válení se v „kině“

HUDBA K TANCI I POSLECHU / Dj Leafur na „stage“ (IG: @leafur_lofi)

………

Mezinárodní projekt Future = NOW! youth manifesto začal vloni, letos skončí. O co v něm jde? „Prostřednictvím artivismu a performativního umění chceme redefinovat prostor pro diskusi, zapojit publikum do akce ve veřejném prostoru a podnítit mladé diváky i umělce k participaci a aktivnímu postoji k aktuálním palčivým tématům na mezinárodní a interdisciplinární úrovni. Témata projektu jsou: gender, environmentální krize a sociální inkluze. Součástí projektu jsou lokální a mezinárodní divadelní produkce, konference a festivaly. Tvoříme manifesty mladých založené na důkladném průzkumu. Hledáme cesty, jak mladé zapojit do řešení společenských otázek a problémů,“ přiblížila poslání programu lektorka Tereza Strmisková.

„Máme už za sebou terénní průzkum, tvorbu happeningu Za filtrem a představení v České republice (kromě Ostravy to bylo na festivalu Plácek, ve školách a v Těšínském divadle v Českém Těšíně). Vystupovali jsme na festivalech v Holandsku a Slovinsku. Aktuálně vzniká digitální metodika a dokument o projektu a jeho artivistickém zaměření. Čeká nás ještě jedna mezinárodní divadelní koprodukce pod vedením Jakuba Čermáka, mezinárodní konference v rámci Letní divadelní školy Ateliéru při NDM a závěrečný festival v Ljublani,“ doplnila Tereza Strmisková.

Partneři projektu: Divadlo Glej (Slovinsko), Theaterschip (Nizozemsko) a Ateliér při Národním divadle moravskoslezském (ČR). Všichni pravidelně oslovují mladé lidi, produkují inscenace a happeningy mladých pro mladé a rozvíjejí metodiku práce s mladými v divadelním prostředí.

Projekt Future=Now! youth manifesto byl podpořen Evropskou komisí v programu Kreativní Evropa, Kultura. Toto sdělení vyjadřuje pouze názory autora a Komise nenese odpovědnost za případné využití informací v něm obsažených.

(ab)