Víc jak pěti tisícům ostravských řidičů končí letos platnost řidičských průkazů

Foto: Dopravu mezi Rudnou a Lidickou ulicí v Ostravě omezí výměna celého systému tamních semaforů. Autor: Eva Kijonková

Ostravu čeká do konce tohoto roku výměna ještě cca 5 400 řidičských průkazů. Možností, jak podat žádost o výměnu je přitom hned několik, a to od standardního osobního podání na kterékoli obci s rozšířenou působností v České republice až po elektronicky podanou žádost. Navíc od listopadu lze nově požádat o výměnu řidičského průkazu elektronicky již bez datové schránky. Jedinou podmínkou je mít přístup do Portálu dopravy či Portálu občana cestou např. NIA ID, což je identifikační prostředek umožňující zaručené prokazovaní totožnosti při přihlašování k online službám nebo např. bankovní identitou.

„Kontrola řidičského průkazu si vyžádá několik sekund. I přes tuto skutečnost evidujeme dvě významnější, dá se říci vlny zájmu řidičů o výměnu. Tu první před letní dovolenou, a tu druhou před dovolenou zimní, kdy se lidé chystají například strávit volno v zahraničí a teprve při kontrole dokladů zjišťují, že dokumenty pozbyly platnosti. S ohledem na blížící se vánoční svátky a také skutečnost, že jen u nás si má ještě vyměnit řidičský průkaz víc jak pět tisíc řidičů, tak mohu doporučit, aby si lidé řidičský průkaz zkontrolovali a pokud jsou mezi těmi, kterých se výměna týká, mohou již o nový doklad požádat. I když od 1. ledna 2024, díky novele zákona o silničním provozu, již nebude nutné mít u sebe fyzicky při řízení řidičský průkazu, nic se nemění na povinnosti platným řidičským průkazem disponovat. Výměna řidičských průkazů po uplynutí lhůty platnosti bude probíhat stejně jako doposud,“ vysvětlil Dalibor Mozdřeň, vedoucí odboru dopravně správních činností ostravského magistrátu.

Žádost si lze podat v případě uplynutí platnosti nebo blížícího se konce platnosti řidičského průkazu, ne však dříve než 90 dnů před koncem platnosti tak, aby byl úkon osvobozen od správního poplatku. V nabídce cestou Portálu dopravy se zájemci zobrazí formulář žádosti s předvyplněnými vašimi údaji z Centrálního registru vozidel. Žadatel pak potvrdí správnost předvyplněných údajů včetně aktuální podoby na vyobrazené fotografii, vybere si příslušný úřad, na kterém si svůj doklad vyzvedne a odešlete elektronicky na jím zvolený úřad.

Výhodou elektronického podání je v případě žádosti o výměnu řidičského průkazu kvůli ztrátě, odcizení, změně údajů nebo zrychlené vyřízení žádosti do pěti pracovních dnů sleva na správním poplatku ve výši 20 procent. Zákonná výměna v případě uplynutí platnosti nebo blížícího se konce platnosti řidičského průkazu je zdarma. Bližší dotazy k tématu lze zaslat na podpora@portaldopravy.cz nebo na portalobcana@mvcr.cz

Pakliže se zájemce rozhodne o výměnu dokladu požádat fyzicky je nutné donést platný doklad totožnosti a stávající řidičský průkaz. Úřední hodiny odboru dopravně správních činností ostravského magistrátu jsou každý pracovní den v týdnu, přičemž v pátek pouze pro objednané klienty. V pondělí a středu zajišťuje úřad služby od 8 do 17 hodin, v úterý a čtvrtek od 7.30 do 15.30 hodin. Nejvíc žadatelů eviduje úřad standardně v pondělí, k výměně dokladů lze tedy doporučit i ostatní dny v týdnu. Elektronicky i fyzicky je možné podat žádost o výměnu neplatného řidičského průkazu jak ve lhůtě standardní, tj. do 20 dní (bez poplatku), tak ale i ve lhůtě kratší, tj. do 5 pracovních dnů. Tento úkon je již zpoplatněn částkou 700 korun, přičemž při elektronicky podané žádosti k úhradě tohoto správního poplatku dochází v okamžiku vyzvednutí nového řidičského průkazu.

Platnost řidičského průkazu se odvíjí od skupin oprávnění, které má řidič v držení. Platnost řidičských průkazů na pět let se vztahuje pro držitele skupin řidičských oprávnění „C1, C1 + E, C, C + E, D1 + E a D + E“, držitelé ostatních skupin řidičských oprávnění (osobní vozidla a motocykly) mají platnost řidičských průkazů deset let.

Ilustrační foto

(ab)