Ve FN Ostrava je pro maminky k dispozici i kojící koutek

Ve vestibulu Kliniky dětského lékařství FN Ostrava je nově pro kojící maminky postavený speciální koutek. Dar v hodnotě 90 tisíc korun nemocnici věnovala nezisková organizace HAIMA Ostrava, která dlouhodobě funguje při dětské klinice a pomáhá onkologicky nemocným dětem a jejich rodinám. Díky novému zařízení značky NOOK MAMA mají maminky větší soukromí.

FN Ostrava je první nemocnicí na severní Moravě a ve Slezsku, kde kojící koutek funguje. „Mít takové malé místo, které je nenáročné na prostor, je výborné. Sestava složená z kojícího a přebalovacího boxu se navíc dá jednoduše přesouvat. Umístíte ji téměř kdekoliv a nepotřebujete dělat žádné stavební úpravy,“ vysvětluje Michaela Češková, ředitelka HAIMA Ostrava a zdravotní sestra Kliniky dětského lékařství. „Díky tomu maminky u nás mají diskrétní zákoutí, kde mohou své miminko nakojit, přebalit anebo nechat ho protáhnout na bříšku, aniž by se musely vzdalovat od ordinací a podobně. Součástí koutku je i světlo,“ doplňuje.

Podle Michaely Češkové maminky doposud musely využívat ke kojení lavičky ve vestibulu, kde jim chyběl větší komfort. „Bylo to nepříjemné pro ně samotné a také pro kolemjdoucí. Tento box zvýší jejich soukromí. Doufáme, že splní svůj účel a v budoucnu třeba vznikne i na dalších místech v nemocnici,“ doplňuje Michaela Češková.

Nový koutek si pochvalují také maminky. Jako první ho vyzkoušela Kateřina Nováková, která v něm nakojila svého syna Rudolfa. „Působí to na mě velmi příjemně, jsem ráda, že se se synem můžu někde schovat a nemusím tady kojit na lavičkách. Za mě je to perfektní nápad,“ dodává na závěr maminka šestitýdenního chlapečka.

 (ab)