VELKÉ DECHOVÉ ORCHESTRY ZAHRAJÍ V OSTRAVĚ

V pátek 31. května a v sobotu 1. června 2019 se v Domě kultury města Ostravy koná XIX. Mezinárodní soutěž velkých dechových orchestrů Ostrava 2019. Letošního v pořadí již devatenáctého ročníku tohoto hudebního klání se zúčastní celkem osm velkých dechových orchestrů, punc mezinárodní účasti dodá soutěži orchestr z Polska. Devátým mimosoutěžním účastníkem bude Dechový orchestr Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, který se představí Slavnostním koncertem před vyhlášením vítězů.

Dlouholetou tradicí, ale hlavně vysokou uměleckou úrovní, se mohou pochlubit mezinárodní soutěže velkých dechových orchestrů, pořádané v Ostravě v pravidelných dvouletých cyklech již od roku 1981. K hlavním cílům letošního ročníku soutěže patří přispět k obohacení repertoáru našich velkých dechových orchestrů a podnítit jejich snahu o zvyšování vlastní dramaturgické i interpretační úrovně. Do soutěže se mohla přihlásit tělesa s počtem od pětačtyřiceti do pětaosmdesáti hráčů, která se kvalifikovala pro střední, vyšší a nejvyšší třídu. Výkony soutěžících orchestrů bude sledovat tříčlenná porota, složená z předních odborníků na dechovou hudbu. Orchestry získají body, na jejichž základě pak budou zařazeny do zlatého, stříbrného či bronzového pásma, pokud však výkon některého souboru porotu mimořádně nadchne, může být zařazen i do zlatého pásma s vyznamenáním. Cenu pro absolutního vítěze soutěže pak získá orchestr, který dosáhne celkového nejvyššího počtu bodů. V minulosti se to podařilo, a to dokonce hned dvakrát po sobě, Symfonickému dechovému orchestru Májovák z Karviné.

Obdobná akce, tedy soutěž velkých dechových orchestrů, se koná každý rok, vždy v půlce února v Praze. Ta je ale zaměřena především na zahraniční orchestry a ty české jsou vždy v menšině. Ostravská soutěž je jedinečná v tom, že soutěže se účastní hlavně české orchestry, povětšinou orchestry ZUŠ. Jednotlivé orchestry tak mají daleko větší možnost porovnat svoji výkonost s ostatními českými orchestry,“ říká Václav Hlaváček, tajemník poroty ostravské soutěže a odborný pracovník pro dechovou hudbu NIPOS-ARTAMA Praha. A dodává: „Na druhou stranu světový trend je upouštět od klasických soutěží a spíš organizovat různé přehlídky.  V současné době máme rozpracovaný koncept nové soutěže nebo spíš nového pojetí soutěže, kde sice bude povinná skladba, ale ostatní program už bude na rozhodnutí jednotlivých dirigentů. Ale o tom bych podrobněji nerad mluvil. Musíme si počkat, až bude vše hotové. Doufám, že do konce letošního roku bude ve všem jasno.“

Soutěžní maraton vypukne ve společenském sále Domu kultury města Ostravy v pátek 31. května v 18 hodin, kdy si změří síly orchestry z Dolního Benešova a Zlína. Druhý den, v sobotu 1. června, se v soutěžních blocích vystřídají na pódiu od 10 hodin orchestry z Olomouce, Krnova, hosté z Polska, Jihlavy, Klatov a Šternberka.

Výsledky XIX. Mezinárodní soutěže velkých dechových orchestrů Ostrava 2019 budou vyhlášeny bezprostředně po doznění Slavnostního koncertu, který si pro tuto příležitost připravil na 17.30 hodin Dechový orchestr Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.

Z pověření Ministerstva kultury ČR festival pořádají NIPOS-ARTAMA Praha a Dům kultury města Ostravy, a.s.

Soutěžní festival se koná pod záštitou ministra kultury doc. Mgr. Antonína Staňka, Ph.D. a za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a OSA.