V PORODNICI MNO PŘIŠLO NA SVĚT VÍCE CHLAPCŮ NEŽ DÍVEK

Více chlapců než dívek se narodilo v uplynulém roce v Městské nemocnici Ostrava. Nejčastěji byli pojmenováni Matyáš a Tadeáš, děvčata zase dostala nejvíce do vínku jména Ema a Ela . Hned 15 minut po půlnoci se právě v této porodnici narodil první ostravský občánek, malá Nikola Frydrychová.

V loňském roce se v porodnici MNO narodilo 751 chlapců a 712 dívek, dohromady 1463 dětí v rámci 1455 porodů. Osmkrát přišla na svět v průběhu loňského roku v porodnici dvojčata.

„Naše porodní pokoje jsou vybaveny širokou škálou pomůcek a zařízení, které přispívají matce a jejímu doprovodu k co největšímu pohodlí a spokojenosti. Z novinek loňského roku zmíním dovybavení porodních pokojů Hammocky – speciálním závěsným aparátem, porodní stoličkou a například možností bylinné napářky. Tyto pomůcky mohou přispět k přirozenému průběhu porodu a spokojenosti rodiček. Zmínit bych chtěl také bonding – kdy dochází k přiložení dítěte na tělo matky nebo otce bezprostředně po porodu. Ten je umožněn i maminkám po císařském řezu, a to po delší dobu, než tomu bylo v minulých letech. Nově provádíme pozdní podvaz pupečníku u císařských řezů nebo tzv. milking – vytlačení krve z pupečníku směrem k dítěti, což má pozitivní vliv na poporodní adaptaci dítěte,“ říká primář oddělení Gynekologie a porodnictví MUDr. Marek Ožana.

V porodnici MNO se její zaměstnanci snaží maximálně uspokojit potřeby rodiček. Sledují nejnovější trendy v porodnictví a pokud je to možné a reálné, uvádějí tyto novinky do praxe. Pracují s porodními plány klientek, spolupracují s Českou asociací dul. Z loňských netradičních jmen stojí za zmínění Zoe. Nicméně od neobvyklých jmen z předchozích let rodiče pomalu ustupují. V roce 2018 měla MNO na svém kontě 1608 porodů, což bylo o 50 % více než např. v roce 2011.

(ab) Zdroj: Město Ostrava