Úspěšná záchrana hada v Ostravě se změnila v hasičskou anketu

Na začátku byl půl hodiny před pátečním polednem (8.5.2020) střemhlavý let bezmála dvoumetrového světlého hada z desátého patra obytného domu v Ostravě-Zábřehu, na závěr neobvyklá hasičská anketa, komu vlastně ten had patří. Letícího „neznámého“ hada zahlédl soused z balkonu osmého patra činžáku a bez prodlení volal na tísňovou linku hasičů.

Do ulice Kosmonautů proto ihned jednotka HZS Moravskoslezského kraje ze stanice v Ostravě-Přívoze, specializovaná a vybavená vedle obvyklé hasičské zásahové činnosti na záchranu či odchyt nejrůznějšího tvorstva. Po zkontaktování s oznamovatelem hasiči brzy nalezli v trávě před domem, kde měl had ležet – téměř dva metry dlouhou užovku albína, nejedovatou, klidnou a patrně i nezraněnou.

Hasiči ji bez problémů odchytili a začali vyzvídat u dveří bytů v patrech nad oznamovatelem, zda jim nechybí had. Lidé byli po otázce typu: „Dobrý den, chováte hady?“ viditelně překvapení, někteří hledali skrytou kameru, jiní jen pokrčili rameny.

Viditelně překvapený byl i jeho skutečný chovatel, který se šel po výzvě hasičů, co dělá jeho had, nejprve přesvědčit, zda mu had skutečně unikl z terária. Po krátké chvíli se vrátil k bytovým dveřím s odpovědí, že „had není doma“. Ale jeho mírumilovná užovka svůj dobrodružný (vý)let přečkala bez úhony…

(ab)