Silný mráz přinesl možnost výcviků moravskoslezských hasičů na ledě

Na několik vodních plochách v Moravskoslezském kraji měli profesionální hasiči (z HZS MSK) ve druhé polovině ledna 2021 konečně možnost – díky předchozím vydatným mrazům – praktického výcviku záchrany bruslařů a dalších osob, pod nimiž se propadl nedostatečně silný led.

Ostravské jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) tak dvakrát trénovaly minulý týden na tajícím ledě umělého jezera na rekultivované haldě v Ostravě-Hrabůvce, kolegové ze stanice Vítkov na nedaleké, ještě dobře zamrzlé vodní ploše Balaton, a například opavští profesionální hasiči v pondělí 25.1.2021 na zdejším Stříbrném jezeře – formou taktického cvičení, spojeného se záchranou tonoucího bruslaře.

Ostravští hasiči trénovali na jezeře uplynulý týden dvakrát různé postupy záchrany osob, topících se v ledové vodě, například pouze hasičem, přivázaným k lanu, pak pomocí žebříku, hasičské hadice, páteřní desky a také pomocí nafukovacích záchranných saní RS5. Třetí výcvik absolvovali v pondělí 25.1. odpoledne: V plánu do konce ledna je celkem 6 výcviků (tedy čekají ještě tři), aby se zde mohli vystřídat hasiči ze všech šesti ostravských stanic HZS MSK. Video (Tomáš Lach): https://youtu.be/Fu984bQJEJY

Na Balatonu asi 2,5 km jihovýchodně od Vítkova se minulý týden celkem cvičilo třikrát, aby se vystřídaly všechny tři směny hasičů ze zdejší stanice HZS MSK. Mezi použitými technickými prostředky byl házecí pytlík (s plovacím lanem), páteřní deska, jeden díl nastavovacího žebříku, nafukovací saně RS5, provizorně byl vyzkoušen i polohovací pás. Na západě Opavska bylo minulý týden asi trochu chladněji než v Ostravě, hasiči museli v úterý 19.1. vyřezat „výcvikový“ otvor do ledu (tehdy o tloušťce asi 10 cm) pomocí motorové řetězové pily.

Profesionální hasiči z HZS MSK cvičí během zimních měsíců na ledu obvykle ve všech šesti okresech kraje. Opavští a krnovští nejčastěji na zamrzlé či tající řece Opavě, hlučínští a ostravští na hlučínské Štěrkovně, českotěšínští na vodní nádrži Hrabina a novojičínští například na vodní nádrži Čerťák. Orlovští hasiči mají rádi vodní nádrž Těrlicko.

Cvičící ze všech stanic jsou vybaveni moderními nepromokavými kombinézami (včetně záchranných vest) a přilbami.

(ab) Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje