Radek Slončík slaví padesátku!

Foto: FC Baník Ostrava

Chybělo málo, aby počet ligových startů v dresu Baníku zaokrouhlil na 250. Na Bazaly přišel ve 14 letech, bylo mu sedmnáct, když poprvé debutoval v lize. A přestože mu kariéru na samém počátku výrazně zkomplikovalo vážné zranění kolene, stal se ikonou Baníku, doslova miláčkem fanoušků, byl vyhlášen nejlepším hráčem ligy, dotáhl to do reprezentace a v roce 2004 s Baníkem oslavil zisk ligového titulu. RADEK SLONČÍK, jeden z nejvýraznějších hráčů baníkovské historie, dnes slaví svou padesátku.

Kdyby fanoušci Baníku před více než třiceti lety věděli, k jakému historicky důležitému okamžiku se právě schyluje, přišlo by jich onoho sychravého listopadového dne roku 1990 na Bazaly víc než 2049. Jenže Baník v uplynulém domácím utkání právě podlehl Vítkovicím 0:1, pak stejným poměrem na Dukle, a tak se toho dne do ochozů Bazalů na duel s Banskou Bystricí nikdo příliš nehrnul. Kdoví, kolik z oněch dvou tisícovek diváků, kteří přece jen přišli, si dnes na okamžik z 82. minuty zápasu vzpomene. Baník vedl díky trefám Zbyňka Ollendera a Radomíra Chýlka 2:1 a trenér Jaroslav Gürtler se rozhodl střídat. Ze hry stáhnul Romana Pavelku a na jeho místo poslal – sedmnáctiletého Radka Slončíka. Toho dne započala krásná, úspěšná i když četnými operacemi zraněného kolene také notně komplikovaná kariéra hráče, který svým uměním rozdával radost ve velkých porcích.

Že to byl zrovna Jaroslav Gürtler, kdo poslal Radka Slončíka poprvé na prvoligový trávník, má svou symboliku. Talentovaného hráče poznal už v jeho rodném Šumperku a on to byl, kdo mladému žáčkovi přehodil na poslední chvíli výhybku na Bazaly poté, kdy budoucí kapitán Baníku ve 14 letech už už přestupoval ze Šumperku do Sigmy Olomouc.

Příběh Radka Slončíka, ozdobený dvěma mistrovskými tituly, sedmnácti reprezentačními starty a deseti starty v evropských pohárech, trval na prvoligové scéně do prosince roku 2006, kdy tehdy třiatřicetiletý hráč v utkání na Slavii naposledy oblékl modrobílý ligový dres. Baník tento příběh zdokumentoval v portrétu Radka Slončíka, jehož premiéru si pro příležitost padesátin někdejšího vynikajícího hráče připravil.

Za všechny, kteří měli a mají Radka Slončíka rádi, mu Baník k jeho životnímu jubileu přeje mnoho radosti a spokojenosti do dalších let.

Zdroj: FC Baník Ostrava