Porodnice Městské nemocnice Ostrava zatím nepovoluje přítomnost otců po porodu

Porodnice Městské nemocnice Ostrava v souladu s nařízením vlády ČR z důvodu ochrany zdraví pacientek i zdravotnického personálu zatím přítomnost otců po porodu nepovoluje. Rozhodnutí přijal krizový štáb nemocnice.

„Vzniklá situace nikoho z nás netěší. Víme, jak je to pro rodiče těžké. Pro maminky jsme nicméně připraveni udělat maximum, abychom jim chvíle u porodu co nejvíce zpříjemnili a byli jim oporou. Děkujeme za pochopení a za to, že nám nastávající rodiče pomůžou chránit sebe, miminko, své nejbližší, zdravotnický personál i ostatní,“ uvedl primář oddělení gynekologie a porodnictví Marek Ožana.

Nařízení má několik důvodů:

• Pokud jsou oba rodiče nakaženi Covid-19, představují riziko i pro sebe navzájem. V těchto případech by partneři měli být izolováni i v domácím prostředí, natož pak u porodu nebo po něm, kdy je organismus matky vystaven vyšší fyzické i psychické zátěži.

• Dále pak dva pozitivní lidé představují dvakrát větší riziko pro přenos nákazy personálu, personál následně představuje riziko pro další rodičku a novorozence. Porodnice MNO chce zajistit, aby personál oddělení vydržel v co nejvyšším počtu lidí co nejdéle, aby mohl zajištovat potřebnou péči.

Poslední události ukázaly, jak rychle se dokáže rozšířit nákaza ve zdravotnických zařízeních, proto bude porodnice MNO respektovat i přes odlišný přístup okolních porodnic nařízení vlády, kterým

se všem poskytovatelům zdravotních služeb s účinností od 28. března 2020 nařizuje zákaz přítomnosti třetích osob při porodu ve zdravotnickém zařízení.

V tuto chvíli jsme jediná ostravská porodnice, která důsledně dbá na dodržování nařízení vlády, a tím se snaží zabezpečit rodičkám, novorozencům  a personálu maximální možné bezpečí a neomezenou péči o rodičku a novorozence. Rozhodně to není negativum, jak to mohou někteří vnímat, ale pozitivum,“ doplnil primář oddělení Marek Ožana.

Výjimka se týká porodu v případě rodičky, která jako cizinka potřebuje tlumočení, má závažné duševní onemocnění, je neslyšící, nevidomá nebo má jiné závažné zdravotní postižení, a s výjimkou případů, kdy se očekává porod mrtvého plodu.

Ministerské nařízení z 18. března, které bylo upraveno mimořádným opatřením 27. března, je zveřejněno zde: https://bit.ly/3dFzFlK