PLATO chystá unikátní oživení 5000 m2 v bývalém Bauhausu

Městská galerie současného umění PLATO se připravuje na jarní stěhování do bývalého hobbymarketu Bauhaus v centru Ostravy. Veřejnosti zde postupně nabídne současné umění na ploše téměř půl hektaru. Nové, v kontextu střední Evropy zcela unikátní sídlo otevře PLATO v polovině dubna programově nabitým zahajovacím týdnem. Svou dočasnou Kancelář pro umění, kde působilo necelý rok, uzavřelo 31. ledna.

 V bývalé prodejně textilu na Českobratrské ulici působilo PLATO provizorně od března 2017. Ve stísněných a náročných podmínkách se galerii podařilo uskutečnit 13 výstav a dalších 52 akcí včetně přednášek, koncertů či workshopů pro děti nebo dospělé. „Během roku se nám podařilo představit veřejnosti nejcharakterističtější způsoby, jimiž současní umělci přistupují k problémům a podobám dnešního světa. Jako instituce jsme byli nonkonformním, ale velmi vstřícným a vnímavým partnerem nejen autorům, ale také našemu publiku,“ shrnuje ředitel PLATO Marek Pokorný.

Během deseti měsíců PLATO představilo Ostravě 254 tvůrců, z nichž celá třetina přijela ze zahraničí. Experimentální činnost Kanceláře umístil mezi deset nejzajímavějších uměleckých událostí roku 2017 v Česku Blok – polský online magazín o umění ve střední Evropě. Dvě loňské výstavy PLATO zařadil mezi nejzajímavější ve střední a východní Evropě prestižní polský časopis SZUM. „PLATO má mezinárodní přesah a zároveň se obrací k lokálnímu publiku. Právě tato rovnováha a otevřenost vůči spolupráci většině českých příspěvkových institucí chybí,“ hodnotí asociovaný kurátor PLATO a ředitel pražské galerie Futura Michal Novotný.

Celý tým PLATO nyní intenzivně pracuje na celoročním programu pro Bauhaus, který galerie nabídne všem, kdo mají zájem o současné (vizuální) umění – ale i široké veřejnosti, která je zvědavá na oživení již několik let prázdného hobbymarketu. „Nejdůležitější je podle nás sociální život budovy a různé způsoby jejího užívání. Na tom stavíme naše aktivity. Bude to něco mezi vizuální senzací a sociálním experimentem,“ naznačuje M. Pokorný. Podle něho je Bauhaus jako relikt divokých 90. let sice pokleslým, nicméně typicky modernistickým „výstavním“ prostorem, jehož vznešenější předobraz lze najít už v roce 1851 v Křišťálovém paláci ze světové výstavy v Londýně.

Během roku bude PLATO zaplňovat své sídlo postupně – ve spolupráci s kurátory a umělci vznikne v Bauhausu kromě výstavního prostoru také knihovna, bistro, prodejna, zahrada a další funkční zázemí. Některé z těchto uměleckých projektů budou v provozu již během dubnového zahajovacího týdne, jehož výjimečný program PLATO právě připravuje. Konečným sídlem galerie se za několik let stanou městská jatka z 19. století, sousedící s někdejší prodejnou Bauhaus, která město opraví podle návrhu renomovaného polského architekta Roberta Konieczného a jeho katovického studia KWK Promes.

Galerie PLATO je nová, dynamická a otevřená instituce založená městem Ostrava. Aktuální podoby vizuálního umění zprostředkovává od roku 2016 všem, kteří chtějí v širších souvislostech porozumět světu. Její existenci předcházel tříletý grantový projekt v Multifunkční aule Gong v bývalém průmyslovém areálu Dolní Vítkovice. Založením PLATO jako příspěvkové organizace města vznikla v ČR poprvé po 22 letech samostatná veřejná instituce, která má pečovat o současné umění, aniž by budovala vlastní sbírku.

(nm) tz