Patologie Městské nemocnice Ostrava má po rekonstrukci novou pitevnu

Patologové Městské nemocnice Ostrava (MNO) začali používat zrekonstruovanou pitevnu. Po její modernizaci došlo také k výměně pitevních stolů a snížení jejich počtu z původních čtyř na dva. Finanční prostředky na rekonstrukci pocházejí z Fondu pro rozvoj MNO. Práce za 9,6 milionu korun s DPH realizovala společnost JVAgro.

„Náš obor je spojen s řadou mýtů. Jedním z nich je i představa patologa, který je celou svou pracovní dobu ´uzavřen´ na pitevně, což byla pravda někdy v minulém století. Ale stejně jako jiné obory i patologie se v průběhu doby mění. Přímo pitvy tvoří nyní zhruba pět až deset procent naší pracovní náplně. Zdokonalují se diagnostické a zobrazovací metody a nutnost provádět pitvu se snižuje. Nicméně zůstávají náplní naší práce a bezpodmínečně jsme k ní již potřebovali nové zázemí,“ uvedla primářka Patologie MNO Zuzana Gattnarová.

Objekt, ve kterém sídlí oddělení Patologie, pochází z konce 60. let minulého století. Pouze v roce 2014 proběhla rekonstrukce jeho vnějšího pláště, došlo k zateplení fasády, výměně oken, dveří a střešní krytiny.

„Pitevna byla rekonstruována kompletně, včetně nových pitevních stolů, které jsou ergonomické, motorizované, aby vyhovovaly moderním trendům a ulehčily práci lékařům i sanitářům. Na polovinu byl snížen i jejich počet, což souvisí s dlouhodobým celorepublikovým trendem snižováním propitvanosti a zároveň i s tím, že náplň patologie se v průběhu doby mění a naší stěžejní náplní jsou v současné době biopsie, tedy studium vzorků ´živých´ pacientů a stanovování diagnóz,“ dodala primářka Gattnarová.

Při rekonstrukci byly provedeny vnitřní stavební úpravy v podzemním a také nadzemním podlaží. V prostoru pitevny došlo ke kompletní výměně vnitřních instalací a rozvodů vody, kanalizace, silnoproudé a slaboproudé elektroinstalace, ústředního vytápění a vzduchotechniky. Byla vyměněna umyvadla, WC, výlevky, osvětlení, vnitřní dveře a povrch podlah a obklady stěn.

Oddělení Patologie MNO tvoří 6 lékařů, 10 zdravotních laborantů, 7 sanitářů a 2 dokumentační pracovnice. Za rok se na oddělení provede přibližně 120 patologicko-anatomických pitev, u kterých se zjišťuje základní onemocnění, přesná příčina smrti, případně komplikace, ke kterým došlo. Samotná pitva trvá dvě až tři hodiny, výsledky z ní jsou známy do čtyř dnů po zpracování vzorků a jejich mikroskopickém vyšetření. Zaměstnanci oddělení za rok provedou také 10 000 bioptických vyšetření a dalších 600 cytologických vyšetření.

„Jsme jedni z mála, kteří stanovují definitivní diagnózy – na rentgenu se zjistí, že tam ´něco´ je, chirurg odstraní bulku, ale definitivní diagnóza je výsledkem naší práce. Je to někdy velmi obtížné, protože naše diagnózy jsou konečné a víme, že některé z nich zásadně změní pacientovi život,” konstatovala primářka Gattnarová.

Patologicko-anatomické oddělení v MNO začalo fungovat v adaptovaných suterénních místnostech hlavního objektu 1. září 1958. Novou moderní přízemní budovu začalo oddělení užívat v roce 1969. Po stránce stavební a technické překračovala tehdejší celostátně stanovený standard a patřila k nejmodernějším v České republice.

Oddělení Patologie MNO každoročně v prosinci pořádá tradiční předvánoční seminář. Účastní se ho desítky specialistů napříč celou Českou republikou. Letos se konal v prostorách nemocnice ve středu 6. prosince s téměř padesátkou účastníků.

Podcast Městské nemocnice Ostrava s primářkou Zuzanou Gattnarovou, která nejen vyvrací mýty o patologii, si můžete pustit na všech podcastových platformách, zveřejněna je také zde:

(ab)