Oživili 118 exponátů

Po měsíční odstávce se v Dolních Vítkovicích znovu otevřel Malý svět techniky – U6. Během této pauzy prošlo údržbou a znovuoživením 118 exponátů. Návštěvníci se tak mohou opět těšit na oblíbený Jeřáb na lidský pohon, ponorku Nautilus, akustický tunel či zvonkohru z tlakových lahví.

Začátek roku znamená pro Malý svět techniky U6 Dolních Vítkovic čas oprav a vylepšování exponátů. Každoročně se v tomto období snažíme exponáty dostat do co nejlepší kondice tak, aby se u nás návštěvníkům stále líbilo a rádi se vraceli. Zároveň se tak částečně mění jejich vzhled a vylepšuje jejich funkčnost a odolnost“ řekl ředitel Světa techniky Jakub Švrček.

Během jednoho měsíce tak tým více než šesti techniků každý den pracoval na nejopotřebovanějších exponátech. Jak totiž s úsměvem potvrzuje jeden z hlavních techniků Lukáš Kostřiba, opravy a údržba expozice během sezóny není vůbec jednoduchá: „Během uplynulých šesti let, jsme již některé exponáty vylepšili a opravili několikrát. Vždy, když od nich odcházíme, myslíme si, že je už nelze žádným způsobem poničit. Návštěvníci nás však velmi rychle přesvědčí o opaku.“

Expozice Malého světa techniky se nachází v budově bývalé VI. energetické ústředny v areálu Dolních Vítkovic v Ostravě již od roku 2012. Odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje až po kosmické moduly. Při procházce po stopách románů Julese Verna si zde návštěvníci uvědomí fantastickou řadu objevů, které významně poznamenaly vývoj průmyslu a technického pokroku. Probíhají zde také vzdělávací programy pro školy a volnočasové aktivity pro veřejnost. Oddech a občerstvení si mohou návštěvníci dopřát v malé kavárně U Kapitána Nema.

Malý svět techniky U6 bude je opět otevřen každý den od 10 do 18 hodin. (re)

(nm) foto DOV