Ostravští divadelníci ze Staré arény se pokloní básníkům

Ostravští divadelníci ze Staré arény se pokloní básníkům, kteří psali i hráli o bývalém ocelovém srdci republiky. l Foto Archiv Stará aréna Ostrava

Ostravské Divadlo Stará aréna uvede 27. ledna 2022 premiéru inscenace Černý třpyt. Jedná se poetický kabaret s živou hudbou, písničkami a hereckými skeči, který pojednává o kulturní i politické historii Ostravy. Pokloní se tak básníkům, kteří psali i hráli o bývalém ocelovém srdci republiky. 

 

Autor scénáře a zároveň režisér inscenace Ladislav Vrchovský čerpal z publikace Briketa editora Ivana Motýla. V této publikaci Ivan Motýl shromáždil básně a texty pojednávající o Ostravě a ostravském, potažmo severomoravském regionu, publikované v letech 1894–2014.

Ladislav Vrchovský o inscenaci Černý třpyt říká: „V inscenaci zazní i verše a písně dalších ostravských autorů, a řada vtipů, které asi pochopí hlavně místní obyvatelé nebo skuteční znalci Ostravy. Premiéra se navíc odehraje v prostorách Staré arény na Masarykově náměstí, v místě, kde se před třiceti lety zrodila legendární a kultovní inscenace režiséra Radovana Lipuse Průběžná O(s)trava krve. Ta předznamenala zrod jedné z nejlepších divadelních institucí České republiky, Komorní scény Aréna (KSA). K této Lipusově slavné inscenaci se v Černém třpytu s kolegy otevřeně hlásíme, a děkujeme jejím tvůrcům, a také Ivanovi Motýlovi za inspiraci.“

DSD05120
Ostravští divadelníci ze Staré arény se pokloní básníkům, kteří psali i hráli o bývalém ocelovém srdci republiky. l Foto Archiv Stará aréna Ostrava

V Černém třpytu hraje jednu z postav bývalý herec KSA René Šmotek, který v Průběžné O(s)travě krve také účinkoval. Autory hudby k písničkám jsou Martina McCullough a Daniel Hrabovský, scéna kostýmy jsou dílem Kateřiny Pražákové.

„Všichni, kteří se podílejí na inscenaci, mají vřelý osobní vztah k Ostravě a její minulosti. Někteří účinkující jsou doslovnými ostravskými patrioty. A publikum, které se usadí v hledišti, se nejen setká s opilým andělem Franckem Kolondrou z básně Janusze Klimszy Anděl a umění provazochodce, ale dozví se i zajímavá fakta z historie někdejšího ocelového srdce republiky, podaná s nadhledem a úsměvnou formou. Dozví se však také pravdu o tom, jak a proč je slavný ostravský Most Miloše Sýkory pojmenován po neexistujícím člověku,“ dodává Ladislav Vrchovský.

Stará aréna touto inscenací zahajuje jednu ze svých klíčových dramaturgických linií, ve které budou hrány inscenace v žánru hudebního divadla a kabaretu, v žánru, který v nabídce ostravských divadel velice chybí.

(nm)