OSTRAVSKOU STAVBOU ROKU JE PŘÍSTAVBA TĚLOCVIČNY V PETŘKOVICÍCH

Letošní ročník soutěže Ostravská stavba roku zná své vítěze. Porota i veřejnost vybírala z celkem patnácti přihlášených staveb – sedmi novostaveb, tří rekonstrukcí a pěti rekonstrukcí s novostavbou. Poprvé byly mezi přihlášenými také úpravy veřejného prostoru. Nejvíce hlasů od poroty i hlasující veřejnosti získala přístavba školní tělocvičny základní školy v Petřkovicích. S udělením titulu je spojeno finanční ohodnocení ve výši 300 tisíc korun a udělení bronzové plakety.

„Změny letošnímu ročníku určitě prospěly. Porota i veřejnost mohla vybírat z dostatečného množství přihlášených staveb a upravených veřejných prostor. Určitě v soutěži budeme pokračovat i po těch 25 letech, které má už za sebou. I tímto způsobem podporujeme a zviditelňujeme investory a architekty, kteří se na nových stavbách nebo rekonstrukcích podílejí,“ uvedla náměstkyně ostravského primátora Zuzana Bajgarová.

Na druhém místě skončil Lesní park Hrabovjanka a jeho realizátoři obdrží odměnu ve výši 150 tisíc korun. Čestná uznání budou udělena těmto stavbám: Výstavba budovy výzkumného a inovačního centra, Těžní budova s těžní věží větrní jámy Alexander č. 2, Rekonstrukce stodolní 9.

Veřejnost do internetové ankety o stavbu roku poslala celkem 1544 platných hlasů. Tento titul není spojen s finančním ohodnocením. Vítěz získal 319 hlasů, druhý Lesní park Hrabovjanka  243 hlasů, třetí místo patří Výzkumnému inovačnímu centru s 200 hlasy.

Soutěž má v Ostravě dlouholetou tradici, letošní ročník je již 25. v pořadí. Od roku 1994 město vybírá a oceňuje stavby, které byly v hodnoceném období dokončeny nebo rekonstruovány na jeho území. Investoři přihlásili do letošní soutěže budovy a veřejné prostory zkolaudované v období od 1. ledna 2017 do 31. prosince 2018.

Jako první stavba byla v soutěži oceněna novostavba Čs. obchodní banky v Hollarově ulici. V následujících letech titul získali např. Divadlo loutek, hotel Park Inn, Dům sociálních služeb pro seniory Landek v Petřkovicích, Multifunkční aula Gong, Svět techniky nebo Atletická hala Vítkovice.  Investoři do soutěže zapojili i rekonstrukci Městského stadionu Vítkovice, který se následně stal celorepublikovou Stavbou roku a nejvíce hlasů získal také v soutěži veřejnosti. Oceněné budovy za uplynulých 25 let jsou skvělou přehlídkou moderní architektury. Město tak navazuje na prvorepublikovou tradici, kdy stavitelé zapojili do výstavby obchodních domů, vil i nájemních domů přední české architekty té doby, např. Karla Kotase, Ericha Mendelsohna, Josefa Gočára, Lubomíra Šlapetu, Jaroslava Stockara-Bernkopfa, Františka Divíška, Jóžu Dvořáka, Jana Jírovce, Arnošta Kornera nebo Bohumíra Čermáka. Ti všichni přinesli do města zajímavou architekturu, nová řešení budov a vytvořili kontrast ke klasickým stavbám ze začátku 20. století.