Ostravské Vánoce startují

Foto: Ostravské Vánoce.

Největší akce závěru roku v Ostravě je tady. Ostravské Vánoce odstartují již v sobotu 26. listopadu programem ke slavnostnímu rozsvícení živého vánočního stromu na Masarykově náměstí, a potrvají do 1. ledna příštího roku.

Návštěvníci se mohou těšit na desítky bodů kulturního i doprovodného programu, chybět nebude Vyhlídkové kolo, Vánoční kluziště, adventní trhy, divadla i koncerty. Realizátor pro letošek slibuje také celou řadu novinek.

„Osobně se velice těším na adventní atmosféru, kterou si snad letos Ostravané budou moct užít naplno. Přípravy akce probíhají již od začátku tohoto roku a troufám si tvrdit, že si v pestrém programu najde opravdu každý návštěvník to své,“ říká primátor statutárního města Ostravy Tomáš Macura a dodává: „Rád bych také vyzdvihl novinky, které pro letošní ročník s týmem realizátorů připravujeme. Ať už je to rozšíření programu o novou Řemeslnou scénu, jež vznikne v Husově sadu, speciální kabinu pro handicapované cestující, jíž nově nabídne oblíbené Vyhlídkové kolo nebo zcela nový vánoční fotopoint, díky němuž se zhmotní povedený industriální vizuál Ostravských Vánoc.“.

Bezmála dvou a půl metrová osvětlená zlatá hvězda, kterou ve svých dílnách vyrobila přesně dle vizuálu akce společnost HSF System, bude umístěna přímo na Masarykově náměstí, a společně s ozdobami na vánočním stromě bude v ulicích odrážet vizuální podobu Ostravských Vánoc, jež je typická svým industriálním podtextem.

Slavnostní zahájení letošního ročníku Ostravských Vánoc proběhne v sobotu 26. listopadu od 17 hodin na Hlavní scéně na Masarykově náměstí. „Program odstartuje vystoupení dětí z Mateřské školy Dvořákova, následovat bude Dream Show k rozsvícení vánočního stromu z dílny Cirkusu Trochu Jinak a celý večer uzavře koncert Tomáše Savky s BigBandem Národního divadla moravskoslezského,“ říká náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

Pět scén s kulturním i doprovodným programem

Letos poprvé proběhnou Ostravské Vánoce hned na pěti scénách v centru města. Hlavní scéna bude tradičně umístěna na Masarykově náměstí, kde bude probíhat většina kulturního programu. Zároveň zde návštěvníci najdou oblíbené stánky s gastro sortimentem i dárkovým zbožím.

Vánoční kluziště už druhým rokem vyroste na náměstí Dr. Edvarda Beneše (Klubová scéna) a jeho provoz zajistí společnost Sareza. Program pro rodiny s dětmi tradičně ovládne Jiráskovo náměstí (Dětská scéna) a pozadu nezůstane ani Prokešovo náměstí, kde znovu vznikne takzvaná Umělecká scéna.

Novinkou letošního ročníku je pak takzvaná Řemeslná scéna, která vznikne v Husově sadu, a na jejímž programu, zaměřujícím se na řemesla a tradice, spolupracuje realizátor s Centrem kultury a vzdělávání Moravská Ostrava.

 

KAB_6667
Foto: Lukáš Kaboň, Ostravské Vánoce.

Živý vánoční strom

Také letos bude mít Ostrava na Masarykově náměstí živý vánoční strom. Smrk omorika pochází z Žermanic a po osazení na místo bude vysoký zhruba 11 metrů. Převoz stromu i jeho instalaci na Masarykovo náměstí zajistí stejně jako v minulém roce společnost Ostravské městské lesy a zeleň, s.r.o. „Strom pochází ze soukromého pozemku, vlastník si bohužel nepřeje být jmenován, ale smrk mu na pozemku již působil komplikace. Ohrožoval jeho majetek a vrůstal do rozvodné sítě elektrického napětí, majitel jej proto musel odstranit. Jsme velmi rádi, že nám jej nabídl pro Ostravské Vánoce a děkujeme za to,“ vysvětluje Zuzana Bajgarová.

Veškeré informace o programu a partnerech akce najdete na www.ostravskevanoce.cz.

 (nm)