Kamery opět přispěly k dopadení zlodějů

O efektivitě kamer městského kamerového systému situovaného na území statutárního města Ostravy a jeho možnostech při předcházení a eliminaci trestné činnosti bylo možné se přesvědčit v uplynulých dnech, kdy v blízkosti hlavního nádraží v Ostravě-Přívoze kamery hned ve dvou případech pomohly strážníkům k dopadení pachatelů krádeží na osobách.

K prvnímu případu došlo 12. listopadu krátce po druhé hodině ranní na výstupní zastávce MHD Hlavní nádraží. Strážník obsluhující kamerový systém zde zaregistroval později zjištěného 34letého nenechavce. Ten si na zastávce vyhlédl zjevně podnapilého muže, se kterým se dal do řeči. Ochotně mu zapálil cigaretu a v době, kdy jej poškozený začal přátelsky objímat, mu z kapsy kalhot odcizil jeho mobilní telefon.

Druhý případ s obdobným scénářem a na stejném místě se odehrál 15. listopadu krátce po čtvrté hodině odpoledne. Zřejmě unavený 60letý muž si „ustlal“ přímo na zemi a vedle sebe položil svůj batoh. Strážník obsluhující kamerový systém nejprve k tomuto ležícímu muži vyslal hlídku. Během okamžiku si však všiml, že se kolem onoho ležícího muže podezřele pohybuje později zjištěný 20letý mladík. Tento mladík následně využil únavy staršího muže a během chvilky mu odcizil batoh.

Na místo tak nevyjížděla pouze jedna hlídka, ale rovnou dvě. Ta druhá směřovala za tramvají, ve které odjížděl mladý zlodějíček.

I když oba pachatelé z místa činu odjeli tramvají, neradovali se ze svého lupu dlouho. Díky bystrému oku strážníků obsluhujících kamery, kteří sledovali ústupové cesty pachatelů, byli oba zloději dopadeni přímo v tramvajích krátce po činu. Odcizené věci tak doputovaly zpět k poškozeným.

Vzhledem k tomu, že oba pachatelé byli podezřelí ze spáchání trestného činu, byli oba předáni kolegům z Policie České republiky.

Kamerový systém umístěný na území statutárního města Ostravy v současné chvíli čítá více než devět set kamer. Ty jsou pak obsluhovány celkem na devíti stanovištích.

Samotné kamery jsou situovány na důležitých dopravních tepnách města a ve vytipovaných lokalitách, kde je zaznamenáno větší množství zjištěných přestupků, páchání trestné činnosti a v místech, kde existuje reálné riziko vzniku situací, ohrožujících životy či zdraví občanů nebo hrozí škody na majetku.