Ošetřovatelé oslaví Vánoce v zoo

Zvířata v zoologické zahradě jsou svým způsobem jako děti. Bez asistence svých ošetřovatelů se prostě neobejdou. A nejinak je tomu o vánočních svátcích a na Štědrý den. Ten je pro ně jako každý druhý, pro ošetřovatele je však dnem neobyčejným a plní se jim tak jejich sny. Štědrý den totiž mají šanci strávit s nejbližšími rodinnými příslušníky, ale i se svými „němými dětmi“, o které se s láskou starají v zoo. Takovými táty na dvojí úvazek jsou i bratři Daniel a Pavel Zvolánkovi.

Jejich zvířecími dětmi jsou už dlouhá léta indičtí sloni z ostravské zoologické zahrady. Cirkusová babička (vystupovala původně v cirkuse) a zároveň nejstarší rodička na světě Johti (49), její dcery Rashmi (5) s Vishesh (29), která je březí, a na ně všechny pak dohlíží nejstarší členka sloní party Suseela (55).

Ošetřovatel Pavel Zvolánek poskytl Našemu Městu rozhovor.

 

Kolik let o slony již pečujete?

„O slony se starám v zoo od roku jejich příchodu do Ostravy, tedy od roku 2004. Předtím jsem pracoval na úseku afrických kopytníků, což je nyní pavilon afrických zvířat, a také o zvířata na pavilonu hrochů, dnešní Tanganika.“

V čem je péče o slony specifická?

„Specifická je snad v tom, že vaši svěřenci jsou velmi silní a chytří. Je tedy nutné s nimi neustále pracovat a udržovat úzký kontakt, který je podporován každodenním tréninkem.“

Jak probíhá váš pracovní den v péči o slony?

„Každý den se u nás skládá z úklidu pavilonu, venkovních výběhů a práce se slony. To znamená trénink, koupání, ošetřování jejich nohou a další. Samozřejmě nesmím opomenout přípravu krmiva, tedy i krájení zeleniny a ostatních dobrot, kterých denně sloni sní několik plných kyblíků.“

Jakou činnost se slony provádíte nejraději?

„Nejraději mám asi trénink. Během něj vzniká mezi ošetřovatelem a slonem velmi pevný vztah založený na vzájemné důvěře a respektu. Oproti jiným zvířatům, se kterými jsem v zoo pracoval, jsou právě tímto sloni výjimeční.“

K čemu je cvičení prospěšné a co se sloni v přítomnosti lidí učí? Je i koupání určitá forma učení a hry?

„Se slony pracujeme většinou dvakrát denně. Ráno a odpoledne. Kromě kontroly zdravotního stavu je trénink důležitý pro budování vzájemného vztahu slona a člověka. Ten je pak základem úspěšného chovu těchto zvířat v lidské péči. Koupání je pro slony důležité hlavně ze zdravotního hlediska. Hrou musí být pro slona každá práce, stejně tak učením, aby zvíře kontakt s člověkem bavil.“

Jak se slony komunikujete?

„Většina povelů je v angličtině nebo v jazyku sanskrt. Jejich pravidelné používání je důležité pro upevňování vztahu s ošetřovateli a pro jejich zapamatování.“

Jsou sloni jako vaše děti? Jak moc vás práce s nimi naplňuje?

„Pokud by tato práce člověka nenaplňovala, nemělo by smysl ji vůbec dělat. Takže ano, naplňuje mne velmi. Slony s dětmi nikdy nesrovnávám. Přeci jen pro nás musí stále zůstat zvířaty. I přesto je práce s nimi velmi podobná výchově dětí. Musíte být spravedlivý, důsledný a získat si respekt. Jinak se slony nic nepořídíte.“

Co vás při práci se slony nejvíce překvapilo?

„Asi rychlost, s jakou se dokážou naučit nové věci, jak umí být důmyslní a zvídaví.“

Ivana Žáková


Sloní čísla

  • Říje slonic: co čtvrt roku
  • Březost: 630 dní. Slonice rodí mezi 18. až 24. měsícem březosti.
  • Váha mláděte: 100 kg
  • Výška mláděte: 1 metr
  • Váha dospělého slona: asi tři tuny
  • O ostravské slony se stará již osmnáct let.

Vánoce v zoo

Denně od 9 do 16 hodin, pavilony a pokladny se zavírají o hodinu dříve.

23. prosince – Štědrý den v zoo: komentované krmení: 11 hodin šimpanzi (Pavilon evoluce) a 13.30 žralůčci (pavilon Papua). Děti do 15 let mají vstup zdarma.

24. až 30. prosince – Vánoční prohlídky skleníků: nahlédnutí do míst, kam běžně nemají návštěvníci přístup. Komentované prohlídky v 11 a 13 hodin, sraz u vstupu do zoo, prohlídka je v ceně vstupného zoo a trvá 45 až 60 minut.

 

Sprchování si užívají – pokud se vleze

Sprchování hadicí si sloni velmi užívají. Vynahrazuje jim to péči o kůži, kterou by jim ve volné přírodě věnovali ptáci. To, že jim masírování tlakovou hadicí prospívá, dokazuje i to, že jsou ostravští sloni hustě porostlí chlupy. Sloni indičtí jsou také blíže příbuzní mamutům, nežli sloni afričtí, avšak takové množství, jaké mají dospělí členové ostravského stáda, nebývá zvykem. Černé husté ochlupení nejen na vrcholcích hlav a zad je krásně vidět právě po sprchování slonů.

142_2

Daniel Zvolánek (vpravo) má stejně jako jeho bratr Pavel ke slonům už velmi pevný vztah.

Foto: Naše Město