Česká televize představí dokument „BANIK!!!“

Dokument s názvem „BANIK!!!“ představí letos v dubnu Česká televize. Jedná se o unikátní dokument, který mapuje historii ostravského klubu nikoli formou dat významných úspěchů či neúspěchů, ale formou mapování osudů klubu zasazených do osudů města Ostravy. Předpremiéru si „BANIK!!!“ odbude 2. března, kdy bude promítnut v Multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích.

„Dokument „Banik!!!“ je zprávou o baníkovské duši a nátuře. Baník není klub, Baník je hvězda, Baník je naše hvězda, Baník je nejlepší!“ řekl režisér Roman Motyčka. Dramaturg Marek

Dohnal se souhlasně připojujil: „Baník Ostrava je opravdu úkaz. A přál bych si, aby dokument byl alespoň zčásti zprávou o duchu tohoto regionu republiky, který se slovy tak těžko pojmenovává.“

Průvodcem dokumentu je Jaromír Nohavica. „Jsem moc rád, že jsem na účast v dokumentu řekl ano,“ řekl. Ostravský písničkář. „Díky němu jsem si totiž uvědomil některé maličkosti a souvislosti, které mi vlastně došly, až když jsem se fyzicky ocitl na místech, o kterých jsem nejdřív jen slyšel – kde klub založili, kde poprvé hráli. Stejně tak to bylo s lidmi, které jsem měl uložené jen v hlavě a najednou jsem je potkal naživo,“ dodal Nohavica.

„Dokument se nezabývá čistě sportovním klubem Baníku, není to sportovní kronika, kdeby se popisovaly jenom slavné a neslavné zápasy a historické postavy,“ pravil k věci Tomáš Šiřina, ředitel ostravského studia České televize, jenž stál u zrodu celého díla. „Je to spíš dokument o jedné ze stránek dějin Ostravy. Je o tom, jak se tady žilo a jak nás a naše předky u toho provázel jejich Baník, předtím S. K. Slezská,“ dodal šéf ostravské ČT.

(pd)

Tým kolem dramaturgů Marka Dohnala, Richarda Hýska a režiséra Marka Motyčky sbíral svůj filmový materiál, tvořil a stříhal dva a půl roku.  „Baník Ostrava je opravdu úkaz. A přál bych si, aby dokument byl alespoň zčásti zprávou o duchu tohoto regionu republiky, který se slovy tak těžko pojmenovává. Nechtěli jsme, aby to byl jen výčet branek a bodů, ale aby dokument byl zajímavý i pro nesportovní a mimoostravské diváky. Aby byl nadčasový, udržel si nadhled, nezdržoval detaily, nevysvětloval, nenapovídal, co bylo dobře a co špatně. Aby upoutal příběhy lidí, kteří klubem prošli v různých údobích historie Ostravy. Nesklouznout k patosu a zůstat při zemi. Fotbal je přece jenom hra,“ prohlásil Marek Dohnal.