Opava podemílá cestu v Martinově, Ostravské komunikace proto zpevní břeh i cestu

Foto: Břeh Opavy v Martinově l Ostravské komunikace a. s.

Svažitý břeh řeky Opavy v Ostravě – Martinově se pomalu ale jistě sesouvá. Na dvou místech na pravé straně toku je narušen hlubokými trhlinami. V délce zhruba 90 metrů  pak ohrožuje přilehlou cestu z Třebovic do Děhylova. Ostravské komunikace proto zahájily opravu havarijního stavu nejen vozovky, ale i samotného kamenného opevnění břehu řeky.

„Musíme především těžkými lomovými kameny doplnit samotný svah a zpevnit konstrukci břehu této části toku. Ta bude založená do hloubky zhruba metr pod úrovní koryta řeky. Kromě toho opravíme krajnici vozovky a osadíme k ní silniční trubkové zábradlí,“ vysvětlil ředitel Ostravských komunikací Daniel Lyčka.

Podle něj je stavba výjimečná tím, že se na ní firma potkává jak s požadavky vodohospodářů, tak se zachováním bezpečnosti silničního provozu. To mimo jiné znamená, že se Ostravské komunikace musí zaměřit i na rekonstrukci vozovky ulic Na Hrázi a U Opavy. „Odstraníme stávající konstrukci v celé délce sanovaného úseku a opravíme všechny poškozené části,“ doplnil výrobní náměstek Ostravských komunikací Petr Uhlíř.

Zpevňující zásahy a opravy už začaly. Trvat by měly přibližně do poloviny prosince. Náklady na celou stavbu odhaduje Uhlíř na zhruba 15 milionů korun. Povodí Odry, které tok řeky Opavy spravuje, dohlíží na průběh stavby v její břehové části.

(nm)