OBYVATELÉ UKÁZALI OSTRAVSKÉ DĚNÍ Z LET 1918 AŽ 1989

Ostravané se aktivně zapojili vypůjčením 541 fotografií do projektu s názvem Století objektivem Ostravanů. Okopírované snímky budou vystavené pro veřejnost a některé kopie se využijí v publikaci, která zobrazuje období z prostředí Ostravy od roku 1918 do roku 1989.

Projekt se koná na připomínku stého výročí vzniku samostatného Československa. Ostrava již od dubna začala shromažďovat snímky Ostravanů v rámci zmiňovaného projektu. Občané posílali městu staré zapomenuté fotografie z jejich okolí v období od 1918 až 1989. Město obdrželo snímky z nejrůznějšími vyobrazenými událostmi nejen ze společenského života, ale také z doby okupace. Nechyběly fotografie z období vzniku republiky. Shromažďování trvalo do poloviny září. Celkem se do projektu zapojilo 47 Ostravanů, kteří přispěli počtem 541 fotografií. Bohužel 26 snímku se zachytilo v období před rokem 1918.

Celkem 515 snímků zobrazuje ostravské situace z let 1918 až 1989. 210 snímků vyobrazuje období před rokem 1945. Shromažďené fotografie nejčastěji ukazují skupinové fotografie, na kterých se například smějí školní třídy, vojáci nebo rodiny. Často se posbírali i snímky s pózujícími dětmi a dospělými. Dále se objevovaly motivy veřejného dění, kde se oslavovaly sokolské nebo družstevní události. Ani rodinné události nechyběly. Pohřby, křtiny nebo bujaré rodinné oslavy. Fotografie odhalily i soukromý život Ostravanů, kde dokumentovaly výlety, divadelní představení ale i pohromy. Díky snímkům můžeme porovnat objekty ve městě a zjistit, jak se postupem času měnily do dnešní podoby.

Snímky budou viděny i v publikaci, která představí dění v Ostravě od roku 1918 do roku 1989.

(ab)Zdroj:www.ostrava.cz