NOVÝ DŮM S NÁJEMNÍMI BYTY POSTAVÍ MĚSTO V PROLUCE V CENTRU OSTRAVY

Město postaví nový bytový dům na Janáčkově ulici v centru Ostravy. Realizace sedmipodlažního objektu začne ve druhé polovině září, podle smlouvy bude trvat 81 týdnů. Dokončena by měla být v červnu 2021. Dům s 26 nájemními jednotkami vybuduje vítěz veřejné zakázky, společnost Bystroň Group, za cenu 71,8 milionu korun s DPH. Projekt převzalo město Ostrava od centrálního obvodu, který jej nechtěl realizovat.

K dispozici budou byty o různých velikostech –  jeden s dispozicí 4+KK (100 m2), čtyři  3+KK (92 m2), a dalších 21 jednotek 2+KK (45 – 85 m2). Na zpevněné ploše ve dvoře bude 16 parkovacích míst. Autorem projektové dokumentace je ostravská společnost KOHL Architekti s.r.o.

Ostrava připravuje aktuálně pět projektů bytových domů v centru města se 178 nájemními byty. Jedná se o novostavby nebo o rekonstrukce domů, v nichž byly dosud kancelářské prostory. Pokračujeme tak v našem úsilí o oživení historického centra města, kde je jednou ze základních podmínek úspěchu navýšení počtu rezidentů v lokalitě. Celé území v okolí novostavby na Janáčkově ulici řešíme v širším kontextu, kromě výstavby bytového domu nabídneme k prodeji sousední pozemek a připravujeme prodloužení obslužné komunikace. A na dohled je historická budova městských jatek, která bude zakrátko přeměněna na galerii soudobého umění,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Město Ostrava každoročně nabízí investorům rozvojové plochy určené k zástavbě. Součástí letošní nabídky pro mezinárodní veletrh investičních příležitostí Expo Real v Mnichově bude i pozemek sousedící s projektem bytového domu na Janáčkově ulici.

„Pokračujeme v našem záměru zastavět proluky ve městě. Na veletrhu v Mnichově proto představíme několik lokalit včetně pozemku v  centru o rozloze zhruba 1 770 metrů čtverečních.  Investor by zde mohl vybudovat rezidenční objekt, prostory pro služby nebo administrativu. Z hlediska urbanistické struktury bychom rádi dostavěli uliční blok podél prodloužené ulice Masné a k tomu vytváříme vhodné podmínky,“ řekla náměstkyně primátora pro investice Zuzana Bajgarová.

Stávající ulice Masná, která v tuto chvíli vede od ulice Kolejní po Stodolní,  by měla pokračovat až k ulici Janáčkova a obsluhovat nové objekty, které do budoucna dotvoří stávající městskou zástavbu. Ulici doplní parkovací místa pro návštěvníky. Ze západní strany ji bude lemovat veřejné prostranství galerie PLATO. Návrh prodloužení ulice je součástí regulačních podmínek pro zástavbu  bytového domu Janáčkova a Masná i projektu regenerace areálu bývalých jatek. V centru města jsou teď v různém stádiu rozpracovanosti téměř dvě stovky nových bytů, které připravuje město Ostrava.  Kromě zmiňované výstavby bytového domu Janáčkova, je to rekonstrukce domu na Husově a Střelniční ulici, nový bytový dům na křížení ulic Biskupská a Kostelní a vyhlášený záměr prodeje projektu pro výstavbu bytového domu Nové Lauby.

Ostrava má k dispozici 12 693 nájemních bytů, které jsou ve správě jednotlivých městských obvodů.