Novinka v porodnici Městské nemocnice Ostrava

Dva útulné poporodní rodinné pokoje pro novopečené maminky a jejich rodinné příslušníky nově nabízí oddělení Gynekologie a porodnictví Městské nemocnice Ostrava (MNO). Vznikly přeměnou standardních pokojů na lůžkové stanici šestinedělí, která se nachází v prvním patře pavilonu H1.

Nové jsou podlahy i vybavení interiéru. Přibyly kuchyňské linky s lednicí, mikrovlnnou troubou i varnou konvicí. Pokoje jsou vybaveny úložným prostorem pro maminky a jejich doprovod, vysoušečem vlasů, přebalovacím pultem s vaničkou,  jídelním stolem a židlemi, křeslem a pohovkou k spaní pro rodinné příslušníky.  K dispozici je televize a připojení k WiFi. V pokojích byly demontovány zastaralé medirampy a  upravena v nich byla elektroinstalace včetně výměny osvětlení a signalizace sestra – pacient.

Víme, že v posledních letech přibývá maminek, které si přejí trávit čas v porodnici se svými nejbližšími. Takovou možnost pro partnery nabízíme už několik let, teď k tomu ale přidáváme odpovídající zázemí,“ uvedl ředitel MNO Petr Uhlig.

Porodnice MNO na dobu po porodu nabízí šest nadstandardních a dva rodinné pokoje. Protože je o tyto služby mezi maminkami obrovský zájem, je v plánu vybudovat ještě další rodinný pokoj a také nové prostory pro těhotenské cvičení a předporodní kurzy.

Cílem porodnice je zajistit komplexní péči o těhotnou ženu, rodičku a maminku. Porodní asistentky zajišťují celou škálu předporodních kurzů v libovolných variantách, cvičení po porodu, kurzy manipulace s novorozencem, babymassage, rychlokurzy předporodní přípravy. Tým novorozeneckého oddělení zajišťuje laktační poradenství nejen při pobytu  v porodnici, ale i po propuštění z nemocnice. Prováděny jsou také odběry pupečníkové krve, což není běžné ve všech porodnicích.

Nastávajícím maminkám k porodu nabízíme tři porodní pokoje vybavené širokou škálou pomůcek a zařízení, které přispívají nejen jí, ale také jejímu doprovodu k co největšímu pohodlí  a spokojenosti.  Můžu zmínit Hammock – speciální závěsný aparát, porodní stoličku, porodní vanu, možnost bylinné napářky, aromaterapie  a další. Z péče o novorozence a maminku je běžnou praxí takzvaný  bonding – přiložení dítěte na tělo matky nebo otce bezprostředně po porodu. Ten je umožněn i maminkám po císařském řezu, a to  po delší dobu než v minulých letech. Dnes již standardně provádíme  pozdní podvaz pupečníku i  u císařských řezů, což má pozitivní vliv na poporodní adaptaci dítěte. A úplnou novinkou jsou dva rodinné pokoje pro novopečenou maminku a její doprovod – partnera i sourozence miminka,“ dodává primář oddělení Marek Ožana.

Porodnice v MNO je Intermediárním centrem, které pečuje o vysoce riziková a patologická těhotenství, přijímá rodičky od 31. týdne těhotenství.  Jako neonatologické centrum poskytuje vysoce specializovanou péči rizikovým a patologickým  novorozencům. Po FNO je druhým centrem poskytující tuto péči v MSK.

Zřízení rodinných pokojů v hodnotě 341 tisíc korun uhradila Městská nemocnice Ostrava.  Cena rodinného pokoje na den je 1200 korun.

V letošním roce se v porodnici MNO v období od ledna do konce května narodilo 543 dětí. Za loňský rok má porodnice na svém kontě celkem 1455 porodů, v rámci kterých se narodilo 1463 dětí – 751 chlapců a 712 dívek. Díky kvalifikovanému personálu a technickému zázemí patří porodnice MNO do sítě intermediárních center v ČR, a tak se v ní narodilo z celkového počtu za loňský rok 122 dětí mezi 31. až 36. týdnem těhotenství. V porodnici MNO  se narodil také první ostravský občánek, Nikola Frydrychová, a to 1. ledna 2020, patnáct minut po půlnoci.