NEPODCEŇUJTE PREVENCI A PŘIJĎTE NA BEZPLATNÉ VYŠETŘENÍ LEDVIN

Městská nemocnice Ostrava podpoří i letos Světový den ledvin. Široké veřejnosti nabízí ve čtvrtek 14. března od 8.00 do 13.00 hodin možnost bezplatného preventivního vyšetření v nefrologické ambulanci, která se nachází v pavilonu A. V průběhu loňského roku v ní bylo ošetřeno 2686 pacientů. Zájemcům zdravotníci ve čtvrtek změří hladinu krevního cukru, vyšetří moč, zkontrolují tlak a stanoví tzv. body mass index (BMI). Následovat bude konzultace s lékařem.

„Věnujte pár minut svým ledvinám a prevenci, protože nemocné ledviny nebolí a odhalit tak jejich špatnou funkci není snadné. Zájemcům o čtvrteční bezplatné vyšetření v případě nutnosti samozřejmě doporučíme následnou péči. A stejně jako u jiných oborů platí i zde, že včasný zásah dokáže zachraňovat životy,“ říká vedoucí lékař oddělení Patrik Letocha.

Téma letošního ročníku zní: „Zdravé ledviny pro všechny a všude“. Odhaduje se, že 850 milionů lidí po celém světě je postiženo onemocněním ledvin z různých příčin. Chronické onemocnění ledvin způsobuje nejméně 2,4 milionu úmrtí za rok a nyní je šestou nejrychleji rostoucí příčinou úmrtí. A na toto rostoucí číslo v letošním roce Světový den ledvin upozorňuje.

Nefrologické a hemodialyzační centrum zájemcům v době od 8 do 12 hodin nabízí také prohlídku dialyzačního střediska, které za posledních pět let provedlo více než 50 tisíc hemodialýz. V březnu navíc centrum, které od roku 2013 sídlí v nových moderních prostorách, slaví 30 let od svého otevření a zahájení provozu. V roce 1989 bylo součástí I. interního oddělení a jeho kapacita byla jen 6 lůžek. První pacient byl dialyzován 6. března 1989. V současné době má hemodialyzační stanice 16 lůžek a sídlí v pavilonu A Městské nemocnice Ostrava.