Na Jihu bude v sobotu veselo!

Masopustní veselí ve městě. Foto: archiv MMO

Svátek plný bujarého veselí, masek, zábavy a hodování oživí v sobotu 4. února 2023 náměstí Ostrava-Jih v Hrabůvce. To se na jeden den promění v tradiční obecní rynek, na kterém nebude chybět ani CK polní pošta.

Ať už mu říkáme masopust, fašank nebo karneval, je to vždy jeden z nejveselejších a nejrozvernějších svátků v roce, plný taneční zábavy, zabijačkových dobrot, a především barevných a pestrých průvodů rozverných masek s muzikou. To vše je masopust, jehož oslavy se letos poprvé uskuteční i v nejlidnatějším ostravském obvodu.

Oslavy budou zahájeny masopustním průvodem se slavnostní ceremonií, na kterou naváže bohatý zábavný program. „Na obecním rynku, ve který se v sobotu od 10.00 do 16.00 hodin náměstí Ostrava-Jih promění, budou probíhat ukázky tradičních řemesel, a to zejména   kovářského, řezbářského a pekařského. Řezník Krkovička má připraveno speciální veselé povídání o cestě masa, jehož vrcholem bude prodej tradiční Balounovy polévky pro chudé, kdy se zabijačková polévka bude prodávat za symbolickou jednu korunu. Na děti čeká řada překvapení v podobě stylové jarmareční pohádky, spousty soutěží či představení kejklířů, komediantů a žonglérů,“ zve na akci starosta Martin Bednář.

masopust_A4_program

Program obohatí masopustní kapela a samotní pořadatelé budou oblečeni v dobových kostýmech. Samozřejmě nebudou chybět tradiční stánky s uzenářskými, uměleckořemeslnými rukodělnými výrobky, zabijačkovými produkty, točeným pivem, pro zahřátí bude k dispozici svařák či punč, milovníci sladkého mohou ochutnat perníčky, koláče a další cukrářské dobroty.

„Jedním z našich hlavních projektů v oblasti obnovy tradic a zvyků je projekt Folklorní jaro na Jihu. Jedná se o ucelený soubor tradičních jarních akcí, který do loňského roku zahrnoval Velikonoce, Pálení čarodějnic a Stavění májky. V roce 2023 tento soubor rozšiřujeme právě o akci Na rynku je veselo, což je oživení tradice masopustních zvyků. V našem obvodu tak vznikne zcela ucelený soubor nejkrásnějších jarních tradic, které na sebe navazují a vzájemně se doplňují“, uvedla Michaela Mahrová, ředitelka Kultury Jih.  A doplňuje: „Jsem moc ráda, že se náš obvod pyšní takovými aktivitami pro veřejnost, bez kterých by spousta tradici řemesel upadla v zapomnění a nejmladší generace by je znaly pouze z pohádek   a vyprávění. Sobotní oslavy Masopustu a další akce v rámci Folklorního jara na Jihu zcela jistě na těchto základech stojí.“

Program akce je připraven tak, aby si v něm všechny věkové kategorie, od dětí po seniory, včetně zdravotně postižených občanů, našly to své. Na obecním rynku nebude chybět ani CK polní pošta – stylový stan s dobovými pohlednicemi, které si návštěvníci ihned po zakoupení nechají orazit panem poštmistrem a pošlou svým blízkým přímo z rynku.

Jedná se o první akci tohoto typu v rámci městského obvodu, kterou připravila Kultura Jih (příspěvková organizace Kulturní zařízení Ostrava-Jih) ve spolupráci s obvodem.

(nm)