Mláďata u vzácných lichokopytníků: zebry Grévyho a onagera

V ostravské zoologické jsou k vidění nová mláďata dvou vzácných lichokopytníků – zebry Grévyho a divokého osla onagera. Obě mláďata jsou v péči svých matek a mají se čile k světu.

Porody obou mláďat proběhly bez komplikací přímo ve výbězích a bez nutnosti asistence chovatelů. Obě mláďata se krátce po porodu sama postavila na nohy a začala sát mateřské mléko. Mládě zebry Grévyho přišlo na svět 21. července navečer a je to sameček. Jeho matkou je pětiletá samice, pro kterou to je její první mládě. Přesto, že samice neměla předchozí zkušenosti s odchovem mláděte, o svého prvního potomka se velmi dobře stará. Oba se spolu s dalšími třemi samicemi téměř celý den zdržují ve venkovním výběhu u pavilonu afrických zvířat, kde je mohou návštěvníci pozorovat. Ostravská zoo se mláděte tohoto ohroženého druhu zebry dočkala po sedmi letech. Od roku 1973, kdy chov zeber Grévyho v Ostravě započal, se zde podařilo odchovat více než 20 mláďat.

Mládě divokého asijského osla onagera se narodilo 24. července a je to samička. Její matka už jedno mládě úspěšně odchovala a i o své druhé mládě příkladně pečuje. Je to už sedmé mládě onagera, které se v ostravské zoo od roku 2014 narodilo, pět z nich se podařilo úspěšně odchovat. Stádo těchto vzácných divokých oslů aktuálně čítající osm členů obývá výběh Persie, který je součástí ostravského safari. Při projížďce safari expresem tak mohou návštěvníci pozorovat jednoho dospělého samce, čtyři chovné samice, dvě loňská mláďata a čerstvě narozenou samičku. Společně s onagery je ve výběhu ještě pět samců daňka mezopotámského a jeden samec gazely perské.