MILAN PÁLENÍK: HOLKY CÍTÍ ZKLAMÁNÍ, ALE PŘEKONAJÍ TO!

Byly na vítězné cestě, která měla skončit postupem do první ligy. Ženy Baníku Ostrava totiž v průběhu podzimní části druhé ligy nepoznaly přemožitele. Na čele tabulky si hýčkaly šestibodový náskok a byly připraveny na jaře dofinišovat mezi elitu.

Jenže zasáhla vyšší moc v podobě pandemie. A v jejím důsledku byla i ženská druhá liga zastavena, ukončena, aniž by z ní kdokoliv postoupil, či z ní sestoupil. Pro ženy Baníku těžká rána. I pro trenéra Milana Páleníka.

Trenéra, jak jste přijali zprávu o tom, že ze druhé ligy do první nikdo postupovat nebude?

Tušili jsme to dřív, než jsme se to oficiálně dozvěděli. Čekali jsme do poslední chvíle na oficiální verdikt a trochu pořád doufali, že bude třeba jiný, ale nestalo se. Nepostupujeme, nic s tím nenaděláme.

Jak tuto zvěst přijaly hráčky?

Na to existuje jen jedno slovo. Zklamání. Možná ještě bezmoc. Holky se mě už několik dní denně znovu a znovu ptaly, jestli už to víme oficiálně, jestli je nějaká naděje a tak dále. To víte, že pořád doufaly. Teď už vědí i ony, na čem jsme. Zklamání je to veliké. Nedivím se. Jasně že na světě jsou důležitější věci a v této době to platí dvojnásob, ale je pochopitelné, že když se na něco připravujete, pracujete na tom, abyste toho cíle dosáhl, máte ho na dosah a pak se zničehonic dozvíte, že máte prostě smůlu, bolí to. Musíme to překonat, musíme to vzít. Pokud se nám to podaří, zocelí nás to a vyjdeme z té situace silnější, než jsme byli.

Nebojíte se ztráty motivace? Pro vaše hráčky začíná vše od začátku…

To je to, o čem mluvím. Pokud se nám to podaří překonat, a tím myslím i to, že nás to nezlomí a nepřipraví o chuť do práce, vyjdeme z toho silnější. Je samozřejmě na nás v realizačním týmu, abychom holky znovu nastartovaly. Ale za sebe můžu říct, že podle toho, jak ty holky znám, ony to zvládnou. Bude to bolet, ale ony se do toho znovu zakousnou a půjdou za svým cílem v příští sezoně odhodlaně znovu.

Některé hráčky považovaly postup do první ligy, který se už už blížil, za vrchol své kariéry. Nebojíte se, že právě některá z nich ukončí kariéru předčasně?

U dvou holek něco takového možná v úvahu připadá. Jana Blahová a Lucka Hlavenková si tu první ligu chtěly ještě zahrát a tím své hráčské kariéry završit. Já věřím, že se s nimi ještě domluvíme a budou u nás pokračovat dál. Obecně si nemyslím, že nám kvůli tomu, co se stalo, měly některé holky odejít jinam. Jsem přesvědčený, že tady v regionu i za jeho hranicemi daleko nenajdete klub s lepšími podmínkami, než jaké má Baník. Pro holky, které u nás jsou, je Baník nejlepším možným angažmá. To mě naplňuje optimismem.

Považujete za vyloučen postup takzvanou administrativní cestou? Proslýchá se, že ne všechny současné ženské prvoligové týmy budou v nové sezoně v nejvyšší soutěži pokračovat…

Mám-li odpovědět upřímně, také jsem takovou spekulaci zaslechl. Ale je to opravdu jen spekulace, nemá cenu se na takovou věc upínat. To by pak mohlo vést jen k dalšímu zklamání. Realita je taková, že v příští sezoně budeme hrát opět druhou ligu, že se na ni musíme připravit a že do ní půjdeme se stejným cílem. A jestli se něco takového, co jste naznačil, naplní, bude to jen cosi navíc. Cosi, s čím teď ale nepočítáme.

(pd) Zdroj: FC Baník Ostrava