TŘI POSTUPOVÁ RAZÍTKA. BANÍK – ZNOJMO 3:0

Až třígólová výhra nad Znojmem v posledním druholigovém kole stvrdila návrat Baníku do nejvyšší soutěže. Stres v rozhodujícím utkání vyplavil Martin Sus, který se do sestavy po jednozápasovém trestu vrátil dvěma důležitými góly v prvním poločase. Postupový souboj na dálku proti Opavě v závěru třetí trefou zpečetil ve prospěch baníkovců Štefan Pekár. Baník v patnácti zápasech na Městském stadionu ztratil pouze dva body za remízu s Pardubicemi a právě vynikající bilance v domácích utkáních byla klíčovým faktorem celé sezony.

KOMENTÁŘ

Vypjaté závěrečné kolo žádalo co nejrychlejší gól. Baník se k němu rozběhl naproti úvodní aktivitou, ale Hučko hlavičkoval po rohu jen do náruče sedmnáctiletého gólmana Koukala a mezi tyče se těsně nevešla ani dělová rána Hrubého z osmnácti metrů. Suverénně největší šanci první patnáctiminutovky ale pohřbil Sus, který po ideálním centru zleva z malého vápna minul.

Už za dvě minuty ale složil povedený reparát. Po přihrávce do běhu si na velkém čtverci obhodil stopera a umístěnou přízemní střelou k tyči odšpuntoval první gólové emoce.

Znojmo ale dokazovalo, že se poblíž druholigové špici nepohybuje náhodou. Brankář Vašek musel opět a tradičně tasit jeden bravurní zákrok, kterým tým podržel v kritické chvíli. Po nedorozumění v defenzívě se na něj v 31. minutě řítil v sólu Njire, ale jeho ostravský gólman jeho pokus o obstřel přečetl a chytil.

Ještě před poločasem domácí zpohodlnili svou pozici druhým zásahem. A znovu u toho byl s chutí hrající Sus, který si seběhl na dlouhý pas Granečného za obranu a pak mazácky přehodil Koukala.

S dvougólovým náskokem a neustávající podporou fanoušků se už baníkovcům hrálo daleko lépe. Jihomoravané ale za stavu 0:2 několikrát nebyli daleko od kontaktního gólu. Tak se necelým dvanácti tisícovkám diváků na stadionu definitivně ulevilo až po trefě Pekára, který z malého vápna hlavou do sítě trknul přihrávku De Azeveda. Zahozená šance Nerada z 88. minuty už nikoho nemrzela – Baník je po roce zase prvoligový.

OHLASY TRENÉRŮ

VLASTIMIL PETRŽELA: „Jsem za to strašně rád. Byli jsme celou sezonou pod tlakem i palbou kritiky. Kluci byli dneska strašně nervozní. Bylo to vidět na každém pohybu. Některé jsem nepoznával. Ale ti zkušenenější jako Martin Sus nebo Petr Vašek to zvládali a po dvou gólech už jsme se trochu uklidnili. Znovu musím klukům poděkovat. Šli jsme za tím celý rok, nebylo to vůbec jednoduché.“

Branky: 18. Sus, 39. Sus (Granečný), 73. Pekár (De Azevedo). Rozhodčí: Příhoda – Moláček, Blažej. ŽK: Granečný, De Azevedo, Hlinka – Njire.

FC Baník Ostrava: Vašek – Breda, Zápotočný, Hučko, Granečný – Mičola (57. Pekár), Hlinka, Hrubý (76. Nerad) – Sus, De Azevedo, Helešic (67. Stáňa).

1.SC Znojmo FK: Koukal – Helísek, Mezlík, Svozil, Cihlář – Njire (75. Holub), Čereda (46. Motal), Urbančok, Javůrek – Šamánek (59. Nepožitek), Teplý.

(nm) text a foto: FC Baník Ostrava