MICHAL BĚLÁK: NA SLOVÁCKO JSME CHYSTALI HRÁČE Z BÉČKA

S návalem nákazy nemoci covid-19 se Baník potýkal už delší čas. Navzdory stále se horšícím okolnostem byl tým připraven nastoupit do utkání proti Slovácku s hráči širšího kádru, případně s hráči B-týmu.

Situace se však ještě razantněji zhoršila, nakažených hráčů a členů realizačních týmů je téměř třicet. Což vyústilo rozhodnutí krajské hygieny o nařízení karantény. O současném stavu a okolnostech jsme hovořili s výkonným ředitelem Baníku Michalem Bělákem.

Jaký je tedy aktuální zdravotní stav týmu?

Ve čtvrtek, tedy v den, kdy krajská hygiena o karanténě rozhodla, jsme měli pozitivně testováno 29 hráčů a členů realizačního týmu včetně několika hráčů a členů realizačního týmu v B-týmu. Přičemž u hráčů a členů realizačního týmu B-týmu, kteří byli testováni, bylo více než 50 procent testů pozitivních. U A-týmu je tento poměr ještě horší. Situace se bohužel zatím nelepší. Protože od okamžiku, kdy hygiena vynesla rozhodnutí o karanténě, se příznaky objevily u dalších tří hráčů.

Bylo podle vás nařízení karantény nezbytné?

Rozhodnutí bylo plně v kompetenci krajské hygienické stanice. My jsme své hráče testovali podle protokolu, který máme od LFA. A testovali jsme i navíc po několikadenní pauze, kterou jsme před časem vzhledem k vládním opatřením měli. Na naše náklady. Abychom co nejrychleji zjistili případný výskyt nákazy v mužstvu a zamezili dalšímu šíření. Testovali jsme i před přípravným utkáním s Líšní. A samozřejmě jsme v případě, že se u některého z hráčů projevil příznak, na nic nečekali a okamžitě jsme ho od mužstva izolovali a hráč šel na testy. Díky tomu všemu jsme do utkání s Příbramí vycházeli z celé situace velmi dobře. Po tomto utkání, na kterém chyběl realizační tým a tři hráči, se situace natolik zhoršila, že i to rozhodnutí hygieny považujeme za logické.

Zvažoval Baník, že utkání proti Slovácku odehraje s hráči béčka?

Nejen že zvažoval, dokonce se na tuto situaci připravoval. B-tým se připravoval separátně, aby mohl hráči doplnit nebo i zcela nahradit A-tým. Proto jsme sehráli přípravný duel s Líšní a proto do něj nastoupila vedle hráčů širšího kádru i řada hráčů z B-týmu. Jenomže na to nám nákaza zasáhla i B-tým. I když jsme v B-týmu netestovali všechny hráče, ten poměr nakažených vůči počtu testovaných hráčů a členů realizačního týmu B-mužstva o situaci v béčku mnohé napovídá.

V mediálním prostoru se vyskytl výrok, který naznačoval, že Baník intenzivně testuje své hráče proto, aby prokázal co největší počet nakažených a v důsledku toho aby docílil uvalení karantény….

Tento a podobné výroky považuju za scestné, nelogické až hloupé. Testy, které jsme na vlastní náklady dělali, stojí majitele klubu v součtu až stovky tisíc korun. Opravdu si někdo může myslet, že tyto značné prostředky vynakládáme proto, abychom nemuseli hrát? Asi se zapomíná na to, že fotbal měl před ostatními sporty v Česku po dobu koronavirové krize náskok právě proto, že ligové fotbalové týmy své hráče pravidelně testovaly, hráče s nákazou okamžitě izolovaly a nedovolily tak rozšíření nákazy do celého mužstva. Proto se fotbal u nás hrál, zatímco jiné sporty stály. Nám se větší množství nákazy díky důsledným opatřením dlouho vyhýbalo. Když ale například mužstvo sedne spolu do autobusu, v němž se někdo čerstvě nakažený vyskytne, cestuje spolu do Příbrami a zpět, pak se zkrátka může stát, že se nákaza rozšíří. U nás k tomu bohužel došlo masivním způsobem. A i když jsme se připravovali na to, že do utkání se Slováckem půjdeme s hráči B-týmu, situace se ještě zhoršila a hygiena vydala rozhodnutí, jaké vydala. Jestli to někomu nedochází, pak je mi velice líto.

(pd) Zdroj: FC Baník Ostrava