Druhé mládě damana pralesního v ZOO Ostrava

Daman pralesní. Foto E. Gombala

V ostravské zoologické zahradě se minulý týden narodilo druhé mládě damana pralesního. Porodila jej samice, která se svým partnerem obývá noční expozici v Pavilonu evoluce, takže návštěvníci mají poprvé možnost mládě také pozorovat. První ostravské mládě, které bylo zároveň historicky prvním mládětem tohoto tajemného nočního savce na světě, pobývá se svými rodiči mimo zraky návštěvníků v chovatelském zázemí.

Druhé ostravské mládě damana pralesního se narodilo 18. července. Samice mládě porodila na zemi pod kmenem, ne v porodní boudě na stromě, jak je to pravidlem u příbuzných damanů stromových. Mládě je vitální a velmi aktivně se pohybuje, takže trpěliví návštěvníci zoo mají možnost jej zahlédnout (viz video). Hned po narození je relativně velké vzhledem ke svým rodičům, osrstěné, dobře vyvinuté a vidí. Expozice, kterou damaní rodina v Pavilonu evoluce obývá, má obrácený světelný režim, takže jsou tito noční savci aktivní v době, kdy i chovatelé mohou poodhalovat další střípky ze života těchto málo známých západoafrických tvorů.

Většina aktivit damanů pralesních se odehrává ve stromovém baldachýnu, navíc převážně v noci, takže vědci zkoumají spíše hlasitou vokalizaci nebo u uhynulých jedinců vnitřní anatomii. Nemáme k dispozici ani zkušenosti jiných chovatelů, jelikož tento drobný příbuzný slonů je chován jen velmi vzácně. Ostravská zoo byla první na světě, která s chovem tohoto druhu damana začala. V současné době mají pár i v Zoo Jihlava a jedno zvíře chová lipská zoo.

Ostravští chovatelé i proto založili Pracovní skupinu pro damany v Zoo Ostrava. Vzhledem k tomu, že se tato zvířata donedávna chovala pouze v Zoo Ostrava, je velice důležité, abychom pečlivě zaznamenávali získané zkušenosti v chovu a sdíleli je na domácí i mezinárodní půdě. Výsledky práce této skupiny jsou prezentovány na mezinárodních konferencích a zaměstnanci zoo také publikují odborné články.

Daman pralesní (Dendrohyrax dorsalis) je málo známé zvíře – obývá lesy západní Afriky a je aktivní převážně v noci, navíc se zdržuje v korunách stromů. Ve větvích obratně běhají a skáčou. Pro jejich hlasitou komunikaci si vysloužili přezdívku „duchové lesa“. V jejich jídelníčku převládají hlavně listy, k čemuž mají přizpůsobený unikátní zažívací trakt. Žijí samotářsky. Teritorium dospělého samce zahrnuje několik menších teritorií samic. Délka březosti damanů je poměrně dlouhá, trvá okolo 30 týdnů. Samice rodí obvykle jedno, výjimečně dvě mláďata. Daman pralesní prozatím nepatří k ohroženým druhům, ale dle IUCN je vážná obava o jejich budoucnost s ohledem na rozsáhlé kácení lesů, fragmentaci habitatu a také s ohledem na stále narůstající lov pro maso (bushmeat). Doufáme, že než se tak stane, bude chov v lidské péči dobře zvládnutý a zoo tak zabrání případnému riziku vyhubení tohoto jedinečného savce.

(nm) Foto: autor Enrico Gombala.