Mezinárodní noc pro netopýry 2023 v Zoo Ostrava

Po letní přestávce pokračuje v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava přednáškový cyklus Zajímavosti ze světa zoologie. Zářijová přednáška je již řadu let věnována netopýrům – jediným aktivně létajícím savcům. A nebude tomu jinak i letos. Tradiční Noc pro netopýry se zde uskuteční již podevatenácté. 

V pořadí 27. ročník Mezinárodní noci pro netopýry (IBN) proběhne ve výukovém centru Zoo Ostrava ve středu 6. září 2023 od 18 do cca 22 hodin. V zoo tato akce probíhá každoročně již od roku 2005. Letos se zde tedy uskuteční již podevatenácté. Účastníci se opět mohou těšit na přednášku plnou zajímavostí ze života netopýrů a aktuálních informací o situaci těchto jediných aktivně létajících savců v přírodě, jak je lze chránit a proč jsou v přírodě důležití. Účastníci se také dozvědí, kolik druhů netopýrů se vyskytuje v České republice a kolik z nich žije přímo v areálu zoologické zahrady i na jiných místech Ostravy. K prohlédnutí bude také technika užívaná při výzkumu netopýrů a rovněž několik živých netopýrů. V případě příznivého počasí bude po přednášce následovat vycházka po večerní zoo s detektorem ultrazvuků sloužícím ke sledování těchto živočichů. Akci povede zoolog Martin Gajdošík ze Slezského zemského muzea v Opavě, který je dlouholetým členem České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON).

V České republice se v současnosti IBN koná na přibližně 50 místech. Akci zajišťují členové ČESON, organizace založené roku 1991, a probíhá vždy na přelomu srpna a září. Průkopníky IBN se stali polští chiropterologové, kteří v letech 1995 a 1996 uspořádali dvě Polské noci pro netopýry. Tato aktivita pak v roce 1997 pokračovala jako Evropská noc pro netopýry (EBN), přičemž její 1. ročník se tehdy uskutečnil v Polsku, Švýcarsku a Velké Británii. Česká republika se připojila již ke 2. ročníku EBN v roce 1998, v Zoo Ostrava probíhá pravidelně od roku 2005. 

Evropská noc pro netopýry začala být postupně pořádána i v mnoha neevropských státech a rozšířila se i do tak exotických lokací, jako je Egypt, Sýrie, Libanon, Korea či Jižní Amerika. Z Evropské noci se tak roku 2014 stala Mezinárodní noc pro netopýry (IBN). Informace o Mezinárodní noci pro netopýry jsou dostupné i na internetu na stránkách ČESON (www.ceson.org).

Název přednášky: Mezinárodní noc pro netopýry 2023

Přednášející: Martin Gajdošík, Česká společnost pro ochranu netopýrů

Termín: středa 6. září od 18:00 hod.

Místo konání: výukové centrum zoo

Vstup na přednášku, jejíž realizaci finančně podpořily Moravskoslezský kraj a Ministerstvo životního prostředí ČR, je zdarma.

Foto: autor Enrico Gombala.

 (ab)